| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Czy osoba trzecia może dostać odszkodowanie?

Czy osoba trzecia może dostać odszkodowanie?

Kodeks cywilny w art. 822 stanowi, iż przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, względem których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo osoba, na rzecz której została zawarta umowa ubezpieczenia.

Świadczenia na rzecz osoby trzeciej mogą więc przybrać postać świadczeń jednorazowych, okresowych i ciągłych. W rezultacie należy przyjąć, że zastrzeżone na rzecz osoby trzeciej świadczenie może przybrać każdą postać (dare, facere, non facere, pati), o ile tylko obowiązek jego spełnienia wynika z umowy zobowiązującej.

Zobacz: Sprawdź czy poniesiesz odpowiedzialność za osobę, której powierzyłeś wykonanie zadania

Problematyczna jest kwestia dopuszczalności zawierania umów rozporządzających na rzecz osób trzecich, a więc umów, których skutkiem byłoby przeniesienie prawa na trzeciego, zwolnienie go z długu itp., przy czym skutek taki następuje bez potrzeby zawierania jakiejkolwiek umowy pomiędzy przyrzekającym a osobą trzecią, stanowiącej o spełnieniu świadczenia na rzecz osoby trzeciej przez dłużnika.

Polega to na tym, że jeżeli w umowie zastrzeżono, że dłużnik spełni świadczenie na rzecz osoby trzeciej (będącej osobą trzecią dla tego dłużnika, który np. zapłaci jej 500 zł), osoba ta, w braku odmiennego postanowienia umowy, może żądać bezpośrednio od dłużnika spełnienia zastrzeżonego świadczenia. Wierzyciel, któremu dłużnik był coś dłużny w takim układzie był również coś dłużny tej osobie trzeciej dla dłużnika.

Osoba ta, która jest tzw. trzecią dla dłużnika w stosunku do wierzyciela była lub jest nadal stroną. Dłużnik płacąc tej osobie zwalnia się z długu wobec wierzyciela, któremu był dłużny np. 500 zł. Wierzyciel zaś zwalnia się z długu względem strony, która jest w tym układzie osobą trzecią dla stosunków łączących wierzyciela i dłużnika. Mimo zatem wzajemnych relacji jeden z podmiotów jest traktowany jako osoba trzecia.

Zobacz serwis: Szkoda osobowa - różne przypadki

Reasumując osobą trzecią jest poszkodowany, pomiędzy którym a posiadaczem mechanicznego środka komunikacji powstaje prawny stosunek zobowiązaniowy, będący następstwem szkody wyrządzonej poszkodowanemu czynem niedozwolonym posiadacza lub osoby, za którą ponosi on odpowiedzialność, a następnie odpowiedzialność ta przerzucona jest na zakład ubezpieczeń.

Edyta Ryś

Autorka jest prawnikiem w kancelarii odszkodowawczej Adiutor Centrum sp.j.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK