| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Sprawdź co wiesz o odpowiedzialności cywilnej!

Sprawdź co wiesz o odpowiedzialności cywilnej!

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest szerokim zagadnieniem. Aby mówić o nim warto najpierw wyjaśnić czym odpowiedzialność cywilna jest. Najogólniej ujmując, jest to reżim prawny w którym podmiot jest zobowiązany do świadczenia odszkodowawczego w określonej sytuacji.

Odpowiedzialność cywilna może być odpowiedzialnością kontraktową lub deliktową. Ta pierwsza dotyczy świadczenia odszkodowawczego w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonana zawartej przez strony umowy. W takiej sytuacji dochodzić odszkodowania może wierzyciel, który liczył na prawidłowe wykonanie zawartej umowy. Odpowiedzialność deliktowa zaś związana jest z sytuacją gdy jeden podmiot ze swojej winy wyrządził drugiemu podmiotowi szkodę. Odpowiedzialność deliktowa nie musi wynikać ze zobowiązania łączącego strony. Co więcej, to właśnie wyrządzenie szkody może determinować powstanie zobowiązania do jej naprawienia. Podmiot, któremu została wyrządzona szkoda może w takim wypadku również dochodzić odszkodowania.

Przy obu typach odpowiedzialności zachodzi taki sam schemat, a mianowicie:
1. zaistnienie zdarzenia
2. wywołanie szkody
3. związek między tym zdarzeniem a szkodą.

Dowiedz się: Jak uzyskać zadośćuczynienie?

Przedsiębiorca zobowiązany jest do wykonania stu sztuk określonego towaru. Z własnej widy nie wykonuje tego zobowiązania (zdarzenie). Kontrahent przedsiębiorcy w związku z tym ponosi szkodę. W takiej sytuacji może on żądać odszkodowania.

Odpowiedzialny za szkodę jest podmiot, z którego działaniem lub zaniechaniem związana jest szkoda. Jest to więc zarówno jednoosobowy przedsiębiorca, jak i organ osoby prawnej, a także Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego.

Odpowiedzialność może mieć charakter sprawczy, indywidualny, co znaczy, że odszkodowanie ponosić będzie sam sprawca szkody. Może mieć również charakter następczy, zwany także gwarancyjnym. Ma to miejsce, gdy odpowiedzialność za odszkodowanie ponosić będzie nie sprawca, a podmiot trzeci. Najczęściej będzie to zakład ubezpieczeń, który w ramach umowy ubezpieczenia zobowiązuje się ponosić odpowiedzialność za ewentualne szkody wyrządzone poszkodowanemu przez podmiot ubezpieczony.

Polecamy serwis: Szkody osobowe OC

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ma więc na celu ochronę jeszcze lepszą wierzyciela (w przypadku odpowiedzialności kontraktowej) lub podmiotu, któremu inny podmiot ze swej winy wyrządził szkodę (przy odpowiedzialności deliktowej). Jest zabezpieczeniem dla osoby, która poniosła szkodę, a więc stanowi swoistą rekompensatę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK