| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Czego oprócz odszkodowania może domagać się poszkodowany?

Czego oprócz odszkodowania może domagać się poszkodowany?

Prowadząc działalność gospodarczą powinieneś liczyć się z wieloma okolicznościami. Może mieć miejsce sytuacja, gdy Twój pracownik wyrządza innemu podmiotowi szkodę. Jakiego rodzaju świadczeń poszkodowany może się domagać i z czym powinieneś się liczyć?

Podstawową kwestią jest ubezpieczenie przedsiębiorcy. Z ubezpieczenia tego zostanie wypłacone odszkodowanie. Oprócz tego jednak poszkodowany może domagać się innych świadczeń.
Jeżeli wyrządzona została szkoda osobowa, a więc osoba poniosła uszczerbek na zdrowiu, może się ona domagać odszkodowania z tytułu utraconego zarobku. Jest to naturalna kolej rzeczy, gdy poszkodowany, z racji swojej zmniejszonej aktywności, nie może wykonywać swojej pracy, a co za tym idzie nie otrzymuje wynagrodzenia. Oczywiście świadczenie z powodu utraconego zarobku ma na celu przede wszystkim wyrównanie straty jaką poniósł poszkodowany w związku z utratą zarobku. Nie należy go traktować jako źródła utrzymania, a więc swojego rodzaju renty.

Przeczytaj także: Odniosłeś szkodę? Sprawdź czy należy ci się odszkodowanie w pełnej wysokości

W związku z wyrządzeniem szkody osobowej, poszkodowany może domagać się renty z tytułu zwiększonych potrzeb. Renta taka jest konieczna w sytuacji, gdy spowodowana przez przedsiębiorcę szkoda spowodowała takie uszkodzenie ciała, do którego zniweczenia potrzebne są rehabilitacja, zabiegi medyczne itp. W takiej sytuacji konieczne jest uzyskanie zaświadczenia lekarskiego, że owo leczenia jest konieczne do powrotu do sprawności sprzed wypadku.

Oprócz tego poszkodowany może zażądać od przedsiębiorcy zadośćuczynienia. Jest to świadczenie odmienne od odszkodowania i należy się ono na pokrycie strat bardziej niewymiernych. Dotyczy to np. szkód niematerialnych, takich jak ból spowodowany wypadkiem, rozłąka z rodziną z powodu konieczności leczenia za granicą, spadek samooceny w wyniku oszpecenia.

Polecamy serwis: Umowy w firmie

We wszystkich tych przypadkach opisane są świadczenia, których może domagać się poszkodowany niezależnie od odszkodowania. Może więc mieć miejsce sytuacja, gdy w wyniku niezawinionych działań zostanie osobie (np. klientowi) wyrządzona szkoda. Przedsiębiorca podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, może wówczas oprócz odszkodowania być zobowiązanym do innych świadczeń. Np. będzie pokrywał koszty leczenia poszkodowanego oraz zadośćuczynił za doznane krzywdy.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poszkodowany może zażądać od przedsiębiorcy zadośćuczynienia. Jest to świadczenie odmienne od odszkodowania i należy się ono na pokrycie strat bardziej niewymiernych.
Poszkodowany może zażądać od przedsiębiorcy zadośćuczynienia. Jest to świadczenie odmienne od odszkodowania i należy się ono na pokrycie strat bardziej niewymiernych.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK