| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Umowa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – sprawdź kto może ją zawrzeć

Umowa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – sprawdź kto może ją zawrzeć

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, która nie jest objęta obowiązkiem zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, mogą zdecydować się na zawarcie z towarzystwem ubezpieczeniowym takiej umowy dobrowolnie. Możliwość ta dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie będących osobami prawnymi.

W dwóch ostatnich przypadkach umowę zawierają organy tych podmiotów. W przypadku osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych odpowiedzialność obejmuje szkody wyrządzone przez ich organy.

Zawarcie umowy ubezpieczenia obejmuje swoim zasięgiem odpowiedzialność za szkody wyrządzone osobie trzeciej w związku z prowadzeniem przez ubezpieczonego przedsiębiorcę działalności określonej w umowie ubezpieczenia, w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania lub czynu niedozwolonego.

Przeczytaj także: Jak uzyskać zadośćuczynienie?

Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia określana jest suma gwarantowana, czyli kwota odszkodowania, którą towarzystwo wypłaci w przypadku zajścia określonego zdarzenia. Oczywiście możliwe jest także uregulowanie w umowie lub w ogólnych warunkach umów dodatkowych kwestii, takich jak np. pokrycie kosztów które poniósł ubezpieczony w celu powstrzymania zaistniałej szkody lub pokrycie kosztów ewentualnych postępowań sądowych.

Najważniejsze jest jednak dokładne sformułowanie postanowień umowy ubezpieczeniowej, tak aby objąć jej zakresem wszystkie możliwe do zaistnienia scenariusze. 

Polecamy serwis: Windykacja

Przedsiębiorca trudniący się produkcją zniczy zawiera umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, która może obejmować: odpowiedzialność z tytułu szkód, które poniesie potencjalny kontrahent w wyniku niedostarczenia zniczy na czas, odpowiedzialność za niewykonanie świadczeń wobec dodatkowych pracowników zatrudnionych w celu zapobieżenia opóźnieniu oraz poniesione koszty procesu wytoczone przez owego kontrahenta.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najważniejsze jest jednak dokładne sformułowanie postanowień umowy ubezpieczeniowej, tak aby objąć jej zakresem wszystkie możliwe do zaistnienia scenariusze.
Najważniejsze jest jednak dokładne sformułowanie postanowień umowy ubezpieczeniowej, tak aby objąć jej zakresem wszystkie możliwe do zaistnienia scenariusze.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK