| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody majątkowe > Suma ubezpieczenia autocasco a wypłata odszkodowania

Suma ubezpieczenia autocasco a wypłata odszkodowania

Ubezpieczenia autocasco (AC) jest Ubezpieczeniem dobrowolnym. Zakłady ubezpieczeń opracowują Ogólne warunki ubezpieczenia autocasco pojazdów, których treść stanowi integralną część umowy (polisy). Ogólne warunki mogą więc różnić się między sobą, o czym należy pamiętać. Dlatego zawierając umowę, dobrze jest porównać oferty kilku zakładów ubezpieczeń nie tylko w zakresie wyliczonej składki.

Odszkodowanie – w razie powstania szkody – nie przysługuje nabywcy samochodu w "złej wierze", mimo zawarcia umowy ubezpieczenia AC, np. jeśli nie sprawdzono czy samochód nie był skradziony. Musimy mieć to na uwadze, jeśli przy kupnie samochodu nie zachowamy należytej staranności i nie sprawdzimy jego pochodzenia.

Przed kupnem używanego samochodu trzeba poprosić sprzedawcę o fakturę poprzedniego zakupu lub umowę kupna-sprzedaży, sprawdzić 17-cyfrowy numer identyfikacyjny nadwozia i silnika, książkę serwisową, ewentualnie dowód odprawy celnej, przy zakupie auta sprowadzonego z zagranicy warto uzyskać w Komendzie Głównej Policji informację, czy pojazd nie jest skradziony, w wydziale komunikacji, czy nie ma współwłaściciela, a w sądzie gospodarczym, czy nie został zastawiony.
Zakłady ubezpieczeń wymagają często, aby w samochodzie zostały zamontowane urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą.

Zobacz serwis: Odszkodowania

Często wypłata odszkodowania uzależniona jest od przedstawienia dokumentów potwierdzających wyposażenie pojazdu w te (określone w OWU) zabezpieczenia. Warto zatem dokładnie zapoznać się z postanowieniami umowy ubezpieczeniowej w tym zakresie. Agent ubezpieczeniowy nie zawsze wyjaśnia nam bowiem, od czego zależy odpowiedzialność ubezpieczyciela i nie sprawdza, czy samochód spełnia wymogi określone w umowie. 

Wybierając zakład ubezpieczeń najprościej jest porównać OWU i inne przydatne informacje zawarte na stronach internetowych różnych ubezpieczycieli.
Wybierając ubezpieczenie AC wraz z rezygnacją z opcji dodatkowych kosztem niższej składki będziemy mocno rozczarowani w momencie szkody i wypłaty odszkodowania.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowę ubezpieczenia AC podpisuje się na podstawie wniosku, który przeważnie zawiera wiele szczegółowych pytań dotyczących pojazdu, sposobu jego użytkowania, właścicieli itp.
Umowę ubezpieczenia AC podpisuje się na podstawie wniosku, który przeważnie zawiera wiele szczegółowych pytań dotyczących pojazdu, sposobu jego użytkowania, właścicieli itp.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK