Jak sprawdzić OC sprawcy wypadku

Zobacz artykuły na temat:ubezpieczenie oc
Osoby poszkodowane w kolizji lub wypadku drogowym mogą łatwo sprawdzić, czy pojazd sprawcy wypadku ma ważną polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej? Można to zrobić przez internet, za darmo w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Kolizja, wypadek, stłuczka - ubezpieczenie OC
Kolizja, wypadek, stłuczka - ubezpieczenie OC

Baza danych Ośrodka Informacji UFG zawiera informacje o polisach komunikacyjnych OC i AC.  Towarzystwa oferujące ten rodzaj ubezpieczeń mają obowiązek przekazywania informacji o nich do bazy OI UFG.

Jeżeli chcesz sprawdzić przez Internet, czy właściciel danego pojazdu posiada ważną polisę  ubezpieczenia OC, skorzystaj z systemu informatycznego UFG. Potrzebny będzie numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu oraz data zdarzenia.

W odpowiedzi otrzymasz:

1. informacje z OI UFG o:

  • numerze  polisy OC
  • marce pojazdu
  • nazwie firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła tę polisę
  • danych adresowych firmy ubezpieczeniowej


lub
2. informację o braku danych o takiej polisie na dzień kolizji.

Uzyskując informację o braku pokrycia ubezpieczeniowego wskazanego pojazdu na dzień szkody, UFG informuje, że może to być spowodowane jedną z następujących przyczyn:

- rzeczywisty brak ochrony ubezpieczeniowej wskazanego pojazdu, wynikający z tego, że jego właściciel nie wykupił lub nie przedłużył ważności OC komunikacyjnego. W takiej sytuacji odszkodowanie za spowodowany przez ten pojazd wypadek – w zakresie odpowiedzialności cywilnej – wypłaca UFG: Likwidacja szkody,

- nie nadesłanie przez firmę ubezpieczeniową informacji o polisie. Ubezpieczyciele mają 14 dni od daty sprzedaży ubezpieczenia, na przesłanie informacji o nim - do bazy danych Ośrodka Informacji UFG. Raz jeszcze, należy więc sprawdzić OC sprawcy po pewnym czasie.


Jest to najszybszy sposób uzyskania powyższych informacji.

Sprawdź OC pojazdu


Można też zwrócić się do Funduszu za pośrednictwem tradycyjnej poczty, faxem lub mailem. Odpowiedź można również odebrać osobiście, w siedzibie Funduszu.

VAT 2013 - najważniejsze zmiany w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów

Faktura VAT i fakturowanie w 2013 roku - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny


Liczba komentarzy:
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Kalkulator opłat sądowych Taksa notarialna
Baza adresów sądów i prokuraturyWzory pełnomocnictw

Społeczność

Ekspert Infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM