| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody komunikacyjne > Pułapki w ubezpieczeniach OC i AC

Pułapki w ubezpieczeniach OC i AC

Naprawienie szkody, zgodnie z dyspozycją art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego, polega na zwrocie kosztów, poniesionych przez poszkodowanego oraz korzyści (tylko w wypadku odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych), które mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do szkody.

Kluczyki, badanie techniczne, brak prawa jazdy

Przy ubezpieczeniu AC towarzystwo ubezpieczeń może uzależnić wypłatę odszkodowania od spełnienia pewnych warunków, które będę opisane we wspomnianych już ogólnych warunkach ubezpieczenia.

W przypadku kradzieży samochodu zdarza się, że ubezpieczyciel uzależni wypłatę odszkodowania od dostarczenia kompletu oryginalnych kluczyków oraz dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny.

Zdarzają się również sytuacje, w których wypłata rekompensaty za szkodę będzie uzależniona od aktualnego badania technicznego, braku prawa jazdy bądź jego zatrzymania.

Kiedy nie dostaniesz pieniędzy z polisy OC lub AC? Poradnik

Opóźnienie w spłacie raty

Opłata za ubezpieczenie może być dokona jednorazowo bądź w systemie ratalnym. Przyjmując drugą opcję, nieopłacenie kolejnej raty bądź opłacenie jej już po terminie może spowodować wygaśnięcie ubezpieczenia.

Zazwyczaj, zgodnie z zapisami ogólnych warunków ubezpieczenia, ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się dopiero w momencie, kiedy pieniądze za składkę zostaną zaksięgowane na koncie towarzystwa ubezpieczeń.

Dlatego ważne jest, aby przelew wykonać odpowiednio wcześniej przed terminem wymagalności kolejnej raty, ponieważ w sytuacji, gdy do szkody dojdzie, zanim przelew dotrze do Ubezpieczyciela, możemy się liczyć z odmową wypłaty odszkodowania.

Podwójne OC

Warto również zapamiętać, że znajdujemy się jeszcze w okresie przejściowym między starymi a znowelizowanymi przepisami, co oznacza, że zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w stosunku do umów ubezpieczenia zawartych do dnia 10 lutego 2012 r. włącznie, zastosowanie będą miały przepisy dotychczasowe.

Natomiast, gdy umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC została zawarta 11 lutego 2012 r. lub później,  zastosowanie znajdą znowelizowane przepisy.

Zniknie problem podwójnego ubezpieczenia OC

Odnosząc się do tzw. starych przepisów, ubezpieczeni muszą pamiętać, iż w przypadku niewypowiedzenia obowiązkowego ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, polisa automatycznie odnowi się na kolejne 12 miesięcy.

Według starych przepisów, wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC musi dotrzeć do towarzystwa ubezpieczeń najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczeniowego.

Zgodnie z nowymi zasadami, w myśl art. 28 ust. 1b o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: „Nie później niż 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do wysłania ubezpieczonemu informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres ubezpieczenia.”

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK