| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody komunikacyjne > Sprzedaż pojazdu - ubezpieczeniowe prawa i obowiązki stron

Sprzedaż pojazdu - ubezpieczeniowe prawa i obowiązki stron

Sprzedaż samochodu lub innego pojazdu mechanicznego wiąże się m.in. z konkretnymi prawami i obowiązkami stron takiej transakcji, wynikającymi z prawa ubezpieczeniowego. Warto wiedzieć, jakie to prawa i obowiązki.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami w stosunku do umów ubezpieczenia zawartych od dnia 11 lutego 2012 r. w razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie.

Jednakże w przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC przez nabywcę, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia.

W nowym stanie prawnym w sytuacji nadania wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC drogą listowną, uważa się je za złożone z chwilą nadania  go w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego.

Nowe zasady, nowe przepisy

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z nowymi przepisami nie ma zastosowania zasada automatycznego przedłużenia polisy w momencie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego. W tego rodzaju sytuacji ważne jest, aby nabywca pojazdu zawarł nową polisę ubezpieczenia OC w dniu w którym kończy się okres ochrony ubezpieczeniowej bądź w dniu w którym umowa ulega rozwiązaniu wskutek wypowiedzenia jej.

W sytuacji niewypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC,  tak samo jak w przepisach obowiązujących przed nowelizacją, zakład ubezpieczeń ma prawo dokonać rekalkulacji składki zgodnie z zasadami opisanymi wcześniej.

W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego zarejestrowanego, którego posiadacz wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, osoba, na którą przeszło lub zostało przeniesione prawo własności jest obowiązana zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu mechanicznego do ruchu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK