| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Słownik

Ubezpieczenia obowiązkowe

Aktualizacja: 29.12.2011

W niektórych sferach życia ustawodawca wymaga od określonych podmiotów zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnoprawnej. Pozwala to przerzucić kwestie odszkodowawcze na ubezpieczycieli. Obowiązkowe ubezpieczenia muszą mieć m.in. kierowcy, rolnicy oraz adwokaci i radcy prawni. »

Kodeks cywilny

Aktualizacja: 29.12.2011

Kodeks cywilny to najważniejszy akt prawny regulujący stosunki cywilnoprawne. Wśród postanowień uregulowanych w kodeksie można znaleźć również kwestie dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej. »

Kara umowna

Aktualizacja: 29.12.2011

Kara umowna jest szczególnych zabezpieczeniem umowy odnoszącym się do odszkodowań za niewywiązanie się z umowy. Odszkodowanie z tytułu kary umownej jest bowiem niezależne od rozmiaru szkody. »

Szkoda w majątku

Aktualizacja: 29.12.2011

Podstawą zaistnienia odpowiedzialności odszkodowawczej jest wystąpienie szkody w majątku poszkodowanego. Może ona przybrać dwojaką postać. »

Całkowite trwałe inwalidztwo

Aktualizacja: 04.05.2009

Całkowita i trwała niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy zawodowej, powstała na skutek wypadku lub choroby przez okres określony w warunkach ubezpieczenia. »

Częściowe trwałe inwalidztwo

Aktualizacja: 04.05.2009

Utrata na skutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby - organów wymienionych w odpowiednich OWU lub całkowita utrata funkcji w tych organach »

Franszyza

Aktualizacja: 04.05.2009

Uzgodniona i zapisana w polisie kwota do wysokości której ubezpieczajacy (ubezpieczony) współuczestniczy w każdej szkodzie. »

Kompensacja szkody

Aktualizacja: 04.03.2009

Wyrównanie materialnych skutków zdarzeń losowych. »

Kolizja

Aktualizacja: 04.05.2009

 . »

Likwidacja szkody

Aktualizacja: 04.03.2009

Czynności wykonywane po wypadku ubezpieczeniowym - przez zakład ubezpieczeniowy, w celu ustalenia przyczyn i skutków wypadku oraz obliczenia wysokości odszkodowania należnego poszkodowanemu bądź osobie upoważnionej. »

Nieszczęśliwy wypadek

Aktualizacja: 04.05.2009

Nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w następstwie którego ubezpieczony niezależnie i wbrew swojej woli doznał uszczerbku na zdrowiu lub w następstwie którego nastąpiła śmierć ubezpieczonego. »

Odszkodowanie

Aktualizacja: 04.05.2009

Kwota, którą ubezpieczyciel powinien wypłacić z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia w przypadku zaistnienia określonego w umowie ubezpieczenia zdarzenia powodującego powstanie szkody. »

Ogólne warunki ubezpieczeń

Aktualizacja: 04.03.2009

W skrócie OWU - element umowy ubezpieczenia, przepisy określające przedmiot i zakres ubezpieczenia, sposób ustalania wysokości szkód oraz wypłaty odszkodowania lub świadczenia, regulujące prawa i obowiązki stron umowy ubezpieczenia, jak również sposób zawierania umów oraz zakres i czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela. »

Polisa

Aktualizacja: 04.03.2009

Dokument wystawiony przez zakład ubezpieczeń potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia i określający warunki, na jakich została ona zawarta oraz sumę ubezpieczenia. »

Przedawnienie roszczeń

Aktualizacja: 04.05.2009

Utrata przysługującego prawa do dochodzenia swoich roszczeń, jeżeli nie zostało ono zrealizowane w określonym czasie. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK