REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Słownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ubezpieczenia obowiązkowe

W niektórych sferach życia ustawodawca wymaga od określonych podmiotów zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnoprawnej. Pozwala to przerzucić kwestie odszkodowawcze na ubezpieczycieli. Obowiązkowe ubezpieczenia muszą mieć m.in. kierowcy, rolnicy oraz adwokaci i radcy prawni.

Kodeks cywilny

Kodeks cywilny to najważniejszy akt prawny regulujący stosunki cywilnoprawne. Wśród postanowień uregulowanych w kodeksie można znaleźć również kwestie dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej.

Kara umowna

Kara umowna jest szczególnych zabezpieczeniem umowy odnoszącym się do odszkodowań za niewywiązanie się z umowy. Odszkodowanie z tytułu kary umownej jest bowiem niezależne od rozmiaru szkody.

Szkoda w majątku

Podstawą zaistnienia odpowiedzialności odszkodowawczej jest wystąpienie szkody w majątku poszkodowanego. Może ona przybrać dwojaką postać.

REKLAMA

Franszyza

Uzgodniona i zapisana w polisie kwota do wysokości której ubezpieczajacy (ubezpieczony) współuczestniczy w każdej szkodzie.

Zakład ubezpieczeń

Podmiot prowadzący działalność polegającą na świadczeniu usług z zakresu ubezpieczeń. Prowadzenie działalności ubezpieczeniowej w Polsce odbywa się na podstawie zezwolenia ministra finansów przez podmioty funkcjonujące w formie spółki akcyjnej lub towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych.

Zadośćuczynienie


Odszkodowanie za szkodę niemajątkową tzw. krzywdę, a więc uszczerbek w dobrach niemajątkowych takich jak życie, zdrowie, sfera psychiczna.

Wypadek drogowy


Zdarzenie drogowe jako wypadek drogowy kwalifikujemy wówczas jeżeli ucierpieli jego uczestnicy.

REKLAMA

Uszczerbek na zdrowiu


Trwałym uszczerbkiem na zdrowiu jest naruszenie sprawności organizmu powodujące upośledzenie czynności organizmu nie rokujące poprawy.

Udział własny

Ustalona w umowie kwota lub procent sumy ubezpieczenia stanowiące udział Ubezpieczającego w szkodzie o którą pomniejszana jest kwota odszkodowania.

Ubezpieczyciel

Inaczej zakład ubezpieczeń - podmiot występujący obok ubezpieczającego jako strona umowy ubezpieczenia, który zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku.

Ubezpieczony

Osoba fizyczna wymieniona imiennie w umowie ubezpieczeniowej, na rzecz której zawarto polisę.

Ubezpieczający

Strona umowy ubezpieczenia, osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, która zawiera umowę ubezpieczenia z ubezpieczycielem i zobowiązuje się do uiszczania składki ubezpieczeniowej.

Świadczenie


Kwota, którą zakład ubezpieczeń wypłaca w przypadku wystąpienia zdarzenia określonego w polisie.

Suma ubezpieczenia


Ustalona w umowie ubezpieczenia lub ustawie kwota pieniężna stanowiąca górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za szkody poniesione przez ubezpieczonego.

Rozstrój zdrowia


Zakłócenie funkcjonowania poszczególnych organów, bez ich widocznego uszkodzenia np. nerwica, choroba psychiczna.

Roszczenie


Lista żądań, określająca zazwyczaj oczekiwany przez poszkodowanego finansowy sposób wyrównania poniesionych szkód.

Regres

Prawo dochodzenia zwrotu wypłaconych sum od rzeczywistego sprawcy szkody uregulowany m.in. w art.828 k.c. Z chwilą wypłaty pokrzywdzonemu przez zakład ubezpieczeniowy odszkodowania, przejmuje on na siebie prawo do żądania zwrotu wypłaconej kwoty od osoby odpowiedzialnej za szkodę.

Przedawnienie roszczeń

Utrata przysługującego prawa do dochodzenia swoich roszczeń, jeżeli nie zostało ono zrealizowane w określonym czasie.

Odszkodowanie

Kwota, którą ubezpieczyciel powinien wypłacić z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia w przypadku zaistnienia określonego w umowie ubezpieczenia zdarzenia powodującego powstanie szkody.

Ogólne warunki ubezpieczeń

W skrócie OWU - element umowy ubezpieczenia, przepisy określające przedmiot i zakres ubezpieczenia, sposób ustalania wysokości szkód oraz wypłaty odszkodowania lub świadczenia, regulujące prawa i obowiązki stron umowy ubezpieczenia, jak również sposób zawierania umów oraz zakres i czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Polisa

Dokument wystawiony przez zakład ubezpieczeń potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia i określający warunki, na jakich została ona zawarta oraz sumę ubezpieczenia.

Nieszczęśliwy wypadek

Nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w następstwie którego ubezpieczony niezależnie i wbrew swojej woli doznał uszczerbku na zdrowiu lub w następstwie którego nastąpiła śmierć ubezpieczonego.

Likwidacja szkody

Czynności wykonywane po wypadku ubezpieczeniowym - przez zakład ubezpieczeniowy, w celu ustalenia przyczyn i skutków wypadku oraz obliczenia wysokości odszkodowania należnego poszkodowanemu bądź osobie upoważnionej.

Kolizja

 .

Kompensacja szkody

Wyrównanie materialnych skutków zdarzeń losowych.

Częściowe trwałe inwalidztwo

Utrata na skutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby - organów wymienionych w odpowiednich OWU lub całkowita utrata funkcji w tych organach

Całkowite trwałe inwalidztwo

Całkowita i trwała niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy zawodowej, powstała na skutek wypadku lub choroby przez okres określony w warunkach ubezpieczenia.

REKLAMA