REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
 podróże służbowe, prawa pasażera
podróże służbowe, prawa pasażera

REKLAMA

REKLAMA

Często nie wiemy, jakie prawa przysługują nam jako pasażerom kolei. Znajomość tych uprawnień pomoże nam radzić sobie w nieoczekiwanych sytuacjach, a nie raz uchroni przed oszustwem. Co powinien wiedzieć pasażer pociągu?

Kto może przeprowadzać kontrolę biletową?

Może się zdarzyć, że okazania ważnego biletu na przejazd zażąda od nas ktoś, kto nie posiada żadnego dokumentu uprawniającego go do przeprowadzania kontroli. Warto pamiętać, że według art. 33a prawa przewozowego, kontroli dokumentów przewozu mogą dokonywać tylko osoby, które legitymują się umieszczonym w widocznym miejscu identyfikatorem. Na identyfikatorze powinna znaleźć się nazwa przewoźnika, numer identyfikacyjny, zdjęcie i zakres upoważnienia kontrolującego oraz okres ważności identyfikatora i pieczęć i podpis wystawcy. Pasażer ma więc prawo nie  pokazywać ważnego biletu, ani nawet nie podejmować rozmowy z osobą, która nie pokaże identyfikatora. Nieświadomość podróżnych mogą wykorzystywać oszuści, którzy próbują wyłudzać kary za brak ważnego biletu, podszywając się pod kontrolerów.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Prawa pasażera podczas kontroli

Jeśli kontroler stwierdzi u nas brak ważnego biletu na przejazd albo dokumentu uprawniającego do biletu ulgowego, wystawi nam wezwanie do zapłaty (o ile nie chcemy lub nie możemy zapłacić kary na miejscu). Na każdym wezwaniu do zapłaty widnieje rubryczka „uwagi podróżnego”.  Warto z niej korzystać, gdy mamy zastrzeżenia co do zasadności mandatu. Wyjaśnienia te mogą okazać się przydatne podczas rozpatrywania naszej sprawy w drodze odwoławczej. Pismo w sprawie odwołania należy złożyć w ciągu siedmiu dni od otrzymania wezwania (pocztą lub osobiście przez kontrolera). Szczegółowe informacje dotyczące odwołań, znajdują się w regulaminach poszczególnych przewoźnikow.

Podróże służbowe 2015 r.

Bilety dla małych dzieci

Ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego stanowi, że dzieci do lat czterech mogą podróżować pociągami bezpłatnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Nie oznacza to, że dziecko poniżej czwartego roku życia w ogóle nie potrzebuje biletu. Aby nie zapłacić mandatu, należy wziąć w kasie ( lub od konduktora, jeśli jest nieczynna) bilet ze zniżką 100% i, w razie kontroli, okazać go kontrolerowi wraz z dokumentem potwierdzającym wiek dziecka. Jeśli nie zdążymy pobrać biletu w kasie, konduktor doliczy dodatkową opłatę za wydanie biletu w pociągu. Uzasadnieniem takiej procedury jest fakt, że bilet jest dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy o przejazd z przewoźnikiem.

Podróż służbową można rozliczyć w kosztach firmowych

Zwrot niewykorzystanego biletu

Czy podróż służbową wlicza się do czasu pracy?

Prawo przewozowe pozwala na zmianę lub odstąpienie od umowy przewozu, którą pasażer zawiera z przewoźnikiem poprzez zakup biletu. Podróżnemu odstępującemu od umowy, przysługuje zwrot kwoty, którą zapłacił za bilet, po potrąceniu z niej pewnej części (odstępnego). Przewoźnik dokonuje jednak potrącenia tylko wtedy, gdy to nie z jego winy pasażer nie skorzystał z przewozu. Co do zasady, bilet można oddać do godziny planowanego odjazdu pociągu. Trzeba jednak zaznaczyć, że termin ten może być liczony na wiele sposobów w zależności od biletów, rodzajów pociągu czy kanałów sprzedaży. Szczegółowych informacji należy więc zawsze szukać w regulaminach przewozowych danej spółki, regulaminach internetowej sprzedaży czy warunkach danej promocji. W przypadku biletów bez rezerwacji miejsc, ważnych przez cały dzień, zwrotu możemy dokonać do końca dnia.

Bilet jest ważny do 20.07.2014 r., możemy więc go zwrócić do godziny 23:59 20.07.2014 r.

Gdy na bilecie napisano, że jest on ważny przez godzinę, zwrotu pieniędzy można zażądać do upływu tego czasu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA