| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny

Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny

Zdarza się, że kupiony przez nas produkt jest wadliwy, a korzystanie z niego, nawet w sposób prawidłowy, spowodowało uszczerbek na zdrowiu lub inną szkodę. W takich przypadkach, na podstawie przepisów o produkcie niebezpiecznym, możemy się domagać odszkodowania.

Wyłączenie odpowiedzialności producenta

Nie zawsze jednak producent będzie zobowiązany do zaspokojenia roszczeń osoby, u której produkt niebezpieczny wyrządził szkodę. Przesłanką takiej odpowiedzialności jest bowiem wprowadzenie produktu do obrotu w ramach działalności gospodarczej. Jeżeli to nie producent rozpowszechnił produkt lub jeśli wprowadzenie tego produktu nastąpiło poza zakresem działalności producenta, wytwórca ten jest zwolniony od odpowiedzialności. Co więcej, producent także nie będzie odpowiadał także wtedy, gdy niebezpieczne właściwości produktu wyszły na jaw już po wprowadzeniu go do obrotu (art. 4493 kc.).

Producenci wind zaspokajają potrzeby konsumentów

Odpowiedzialność innych osób

O ile wyłączną przyczyną szkody nie była wadliwa konstrukcja produktu lub wskazówki producenta, odpowiedzialność ponosić będzie także wytwórca materiału, surowca albo części składowej produktu. Zasada ta odnosi się również do osoby, która podaje się za producenta (poprzez umieszczenie na produkcie swojej nazwy czy znaku towarowego) i do importera. Odpowiedzialność wszystkich tych osób będzie solidarna z producentem.

Produkt został wprowadzony do obrotu przez producenta i oznaczony nazwą hipermarketu, dla którego producent wytwarza produkty. Właściwy producent i hipermarket będą za szkodę odpowiadać solidarnie. Oznacza to, że poszkodowany może domagać się naprawienia szkody w  całości lub części od nich obu łącznie, od jednego z nich albo od każdego z osobna.

Jakich produktów nie można wwieźć do UE?

Bywa, że nie wiadomo, kto jest producentem lub inną osobą odpowiedzialną za wyrządzenie szkody. W takich sytuacjach odpowiedzialny będzie ten, kto w zakresie własnej działalności gospodarczej zbył produkt niebezpieczny. Osoba ta może się od tej odpowiedzialności uwolnić, wskazując poszkodowanemu nazwisko i adres producenta lub którejś ze wskazanych wyżej osób (np. importer)

Roszczenie o odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny przedawnia się z upływem trzech lat.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK