| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Odszkodowanie dla małżonka

Odszkodowanie dla małżonka

Zakład Ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność z umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody na osobie, w tym także pasażerowi będącemu wraz z kierowcą współposiadaczem tego pojazdu. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 7 lutego 2008 r. (sygn.akt III CZP 115/07). Uchwała ta ma moc powszechnie obowiązującą.

Zarządzanie tym majątkiem pozostaje w samodzielnej gestii uprawnionego małżonka. W konsekwencji oznacza to swobodne, nieograniczone i dowolne zarządzanie swoim majątkiem osobistym. Istotne, to że majątek osobisty nie jest zaliczany do dorobku małżonków i w sytuacji podziału majątku ustawowego( rozwód) nie jest on brany pod uwagę.

Odszkodowanie jest prawem należnym tylko i wyłącznie osobie poszkodowanej.

Sąd Najwyższy w wyroku z 5 września 2003r. (sygn.akt II CKN 454/01,niepubl.) wskazał, że bliskie stosunki rodzinne , jakie łączą sprawcę i poszkodowanego nie powinny wpływać na powstanie i zakres odpowiedzialności sprawcy z czynu niedozwolonego, a tym samym nie mogą wpływać na zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Odszkodowanie jest składnikiem majątku osobistego, zatem decyzja o jego przeznaczeniu należy wyłącznie do poszkodowanego małżonka, żaden przepis bowiem nie reguluje kwestii przeznaczenia uzyskanego odszkodowania.

Natomiast celem ZU jest poprzez przyjęcie odpowiedzialności wypłata należnego odszkodowania osobie poszkodowanej,a nie wskazywanie przeznaczenia otrzymanego świadczenia. 

Majątek osobisty służy zaspakajaniu „osobistych” i indywidualnych potrzeb każdego z małżonków - odszkodowanie zatem nie należy do majątku wspólnego małżonków. 

Zobacz serwis: Szkody majątkowe

Edyta Ryś

Autorka jest prawnikiem w kancelarii odszkodowawczej Adiutor Centrum sp.j.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Perłakowska

Doktor nauk humanistycznych, archiwista-praktyk, ekspert z zakresu zarządzania dokumentacją (w tym elektroniczną), systemów klasy EZD, archiwistyki, funkcjonowania archiwów, prawa archiwalnego, systemów kancelaryjnych; doświadczony trener oraz wykładowca uniwersytecki; długoletni pracownik sieci archiwów państwowych, specjalista w zakresie opracowywania instrukcji kancelaryjnych, wykazów akt i instrukcji archiwalnych oraz porządkowania dokumentacji; Prezes Stowarzyszenia "Archiwizjoner".

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK