| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Powypadkowe badania techniczne

Powypadkowe badania techniczne

Naprawiłeś samochód po wypadku i zastanawiasz się, kto zwróci koszty poniesione przez Ciebie za powypadkowe badania techniczne? Obecne przepisy stanowią, że jeśli koszty naprawy wynoszą ponad 2 tys. zł, to trzeba wykonać dodatkowe badanie.

Nie daj się zwieść, badanie techniczne uznawane jest, jako normalne następstwo szkody i jego koszty pokrywa ubezpieczyciel zarówno w ramach polisy AC, jak i OC sprawcy. Jako właściciel pojazdu poinformuj firmę ubezpieczeniową o przeprowadzaniu takiego dodatkowego badania technicznego.

Co więcej, możesz zgłaszać roszczenie w ramach:
• obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC),
• dobrowolnego ubezpieczenia auto casco (AC).

Jeśli dodatkowe badanie techniczne jest wykonywane dlatego, że samochód został naprawiony po wypadku, a odpowiedzialność jest po stronie zakład ubezpieczeń, w którym masz kupione ubezpieczenie OC lub AC, zakres takiego badania obejmuje:
• sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych związanych z dokonaną naprawą oraz
• badanie, w którego zakres wchodzi również badanie okresowe.

Zobacz: Odniosłeś szkodę? Sprawdź czy należy ci się odszkodowanie w pełnej wysokości

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, naprawienie szkody obejmuje - w granicach normalnego związku przyczynowego:
• straty, które poszkodowany poniósł,
• korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. 

Koszty, które w takiej sytuacji poniosłeś płacąc za dodatkowe badanie techniczne, stanowią uszczerbek majątkowy, który powoduje zmniejszenie Twojego, nazwijmy to - stanu posiadania. Stąd też przysługuje Ci pełny zwrot kwoty, którą musiałeś wydać na badania techniczne, w związku z wypadkiem komunikacyjnym, który miał miejsce.

Warto wiedzieć, że wykonanie w trakcie badań powypadkowych sprawdzenia auta, w zakres którego wchodzi to, co nazywamy okresowym badaniem pojazdu, nie przesuwa terminu ważności badania okresowego wpisanego w dowodzie rejestracyjnym.

Zakład ubezpieczeń zobowiązany jest zwrócić Ci koszty powypadkowego badania, zarówno w ramach umowy ubezpieczenia OC, jak i AC.

Zobacz serwis: Szkody komunikacyjne

Na ubezpieczycielu ciąży obowiązek pokrycia pełnego kosztu badania powypadkowego, wskazanego w art. 81 ust. 8 pkt 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym, a w przypadku ubezpieczenia OC – także innych badań powypadkowych określonych w art. 81 ust. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pozostających w granicach normalnego związku przyczynowego ze zdarzeniem wywołującym obowiązek odszkodowawczy.

Elżbieta Majszak
Ekspert z zakresu odszkodowań

reklama

Ekspert:

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warto wiedzieć, że wykonanie w trakcie badań powypadkowych sprawdzenia auta, w zakres którego wchodzi to, co nazywamy okresowym badaniem pojazdu, nie przesuwa terminu ważności badania okresowego wpisanego w dowodzie rejestracyjnym.
Warto wiedzieć, że wykonanie w trakcie badań powypadkowych sprawdzenia auta, w zakres którego wchodzi to, co nazywamy okresowym badaniem pojazdu, nie przesuwa terminu ważności badania okresowego wpisanego w dowodzie rejestracyjnym.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »