| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Czym jest cesja praw przy umowach ubezpieczenia?

Czym jest cesja praw przy umowach ubezpieczenia?

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, powinien zawrzeć umowy ubezpieczenia odnośnie wszystkich wartościowych dla niego rzeczy. Oprócz tego może on być zobowiązany do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ma to na celu minimalizację szkód, które mogą w trakcie prowadzenia owej działalności mieć miejsce.

Jeżeli dojdzie do wyrządzenia szkody, przedsiębiorca zobowiązany jest zgłosić ją w określonym w umowie ubezpieczeniowej czasie oraz dostarczyć zakładowi ubezpieczeń wszystkie dokumenty, których ten wymaga. Towarzystwo ubezpieczeniowe prowadzi procedurę tzw. likwidacji szkody. W jej trakcie ustalane są okoliczności jej wyrządzenia, wartość szkody oraz wysokość odszkodowania oraz osoba, której się ono należy.

Jednym z elementów procedury ubezpieczeniowej jest również cesja odszkodowania. Cesja jest to instytucja prawa cywilnego, polegająca na przeniesieniu praw z wierzytelności na określoną osobę. W nomenklaturze ubezpieczeniowej cesja polega na tym, że cesjonariusz (osoba trzecia) nabywa prawo do wypłaty ewentualnego odszkodowania. Umowa cesji może być zawierana przy różnego rodzaju umowach ubezpieczeniowych. Będzie ona występować przy umowach obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, a także przy umowach ubezpieczenia kredytów hipotecznych. Tak więc jej rozpiętość przedmiotowa jest spora.

Przeczytaj również: Sprawdź, co może ubezpieczyć przedsiębiorca?

Umowa cesji powinna zostać zawarta na piśmie, aby uniknąć późniejszych, ewentualnych niejasności. W umowie należy określić podmiot cedujący prawo oraz cesjonariusza, czyli go nabywającego, a także stosunek prawny z którego to nabycie wynika. Należy także dokładnie określić przedmiot cesji.

Oczywiście w chwili zawierania umowy ubezpieczenia przedmiot cesji jeszcze nie istnieje. Pojawi się on dopiero gdy zostanie wyrządzona szkoda i wówczas może zostać zawarta umowa. Tak jest często przy umowach ubezpieczeń komunikacyjnych. Możliwe jest również scedowanie prawa do odszkodowania już w umowie ubezpieczenia. np. w przypadku ubezpieczenia kredytu hipotecznego, cesjonariuszem będzie bank. 

Polecamy serwis Kredyty

Przykładem cesji praw z ubezpieczenia jest sytuacja, w której przedsiębiorca doznaje szkody komunikacyjnej i wyrządza ją jeszcze innemu pojazdowi. Ponieważ posiada on obowiązkowe ubezpieczenie OC szkody zostaną naprawione. Zawiera on jednak z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę cesji, na mocy której przekazuje za pośrednictwem towarzystwa odszkodowanie drugiemu podmiotowi. W ten sposób umowa cesji ułatwia przekazanie odszkodowania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Adamska

Coach, trener biznesu, certyfikowany facylitator LEGO® SERIOUS PLAY®, manager z ponad 20letnim doświadczeniem w biznesie. Nieprzerwanie od 1994 roku związana z branżą FMCG, w różnych rolach. 13 lat pracy w Mars Inc., początkowo w obszarze planowania finansowego, następnie w badaniach marketingowych. W latach 2007 - 2016 związana z firmą Nielsen, gdzie zajmowała stanowiska Retiler Services Director, Consumer Research Director czy Platinum Client Business Partner. Była też członkiem zespołu zarządzającego Nielsen Polska. Mocno skoncentrowana na praktycznych aspektach rozwoju. Zawsze poszukuje niestandardowych rozwiązań dla codziennych wyzwań – poprzez narzędzia i sposób myślenia. Jest coachem i trenerem z zamiłowania, wierzy w moc ludzi – każdy proces z ich udziałem potrafi zainspirować, ale jeszcze lepiej, jeśli daje gotowe narzędzia do dalszej pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK