| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > O tym jak kształtuje się ochrona patentu?

O tym jak kształtuje się ochrona patentu?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania rzeczy, przedmiotów, czy wynalazków, może ich konstrukcję, czy skład opatentować. Jeżeli dana rzecz zostanie opatentowana inny przedsiębiorca nie może korzystać z owej konstrukcji lub składu bez zezwolenia. Jeśli natomiast doszłoby do naruszenia, przedsiębiorca patentujący może domagać się ochrony. Oczywiście roszczeń z tytułu naruszenia patentu można dochodzić po uzyskaniu patentu.

Organem, który bierze udział w dochodzeniu ochrony patentu jest Urząd Patentowy. W Urzędzie tym przedsiębiorca zgłasza swój wynalazek, Urząd zaś, po sprawdzeniu wszystkich istotnych kwestii, dokonuje rejestracji wynalazku.

Roszczenia z tytułu naruszenia patentu, pod warunkiem, że sprawca działał w dobrej wierze, mogą być dochodzone za okres rozpoczynający się po dniu, w którym Urząd Patentowy dokonał ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazku, a w przypadku wcześniejszego powiadomienia przez uprawnionego osoby naruszającej prawo o dokonanym zgłoszeniu od daty tego powiadomienia. Uprawniony, którego patent został naruszony, a także osoba, której przepisy na to pozwalają, może żądać od naruszającego patent zaniechania naruszania, wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, a w razie zawinionego naruszenia również naprawienia wyrządzonej szkody.

Dowiedz się: Kradzież pojazdu a kluczyki w samochodzie

Owa ochrona może wyglądać dwojako. Z jednej strony przedsiębiorca może domagać się ochrony na zasadach ogólnych, a więc według przepisów kodeksu cywilnego. Z drugiej natomiast poprzez zapłatę sumy pieniężnej albo innego stosownego wynagrodzenia, które w chwili ich dochodzenia byłyby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z opatentowanego wynalazku.

Tego typu sprawy najczęściej znajdują swój finał w sądzie. Sąd, rozstrzygając o naruszeniu patentu, może orzec, na wniosek uprawnionego, o podaniu do publicznej wiadomości części albo całości orzeczenia lub informacji o orzeczeniu, w sposób i w zakresie określonym przez sąd. Ma to na celu podanie do opinii publicznej informacji, kto jest prawowitym właścicielem patentu.

Polecamy serwis: Fundusze unijne

Roszczenia z tytułu naruszenia patentu ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat. Oznacza to, że osoba uprawniona do patentu może domagać się się ochrony od dnia, w którym dowiedziała się o naruszeniu swego prawa i o osobie, która naruszyła patent, oddzielnie co do każdego naruszenia przez okres właśnie 3 lat. Jednakże w każdym przypadku roszczenie przedawnia się z upływem pięciu lat od dnia, w którym nastąpiło naruszenie patentu. Bieg przedawnienia ulega zawieszeniu w okresie między zgłoszeniem wynalazku do Urzędu Patentowego a udzieleniem patentu.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »