| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Odpowiedzialność organizatora imprezy masowej - porada

Odpowiedzialność organizatora imprezy masowej - porada

Na rynku funkcjonuje obecnie wiele przedsiębiorców zajmujących się organizacją imprez masowych. Przedsiębiorca organizujący tego typu imprezę zobowiązany jest do zapewnienia uczestniczącym w niej osobom bezpieczeństwa. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo pod względem medycznym, technicznym, przeciwpożarowym oraz sanitarnym. Jaka jest zatem odpowiedzialność organizatora imprezy masowej?

Oprócz tego jest zobowiązany tak zorganizować imprezę, aby nie zakłóciła ona porządku publicznego. Oczywiście przedsiębiorca może w tych kwestiach liczyć na pomoc zorganizowanych, wyspecjalizowanych służb, takich jak np. Straż Pożarna, Służba Ochrony Kolei, czy służby medyczne. Służby te mają prawo kontrolować, czy wymogi bezpieczeństwa są spełniane. Podstawą tego jednak, jest odpowiednie zabezpieczenie imprezy masowej przez organizatora.

W związku z wielkością przedsięwzięcia, jakim jest impreza masowa, ustaw nakłada na organizatora imprezy masowej, na którą wstęp jest odpłatny, obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom w niej uczestniczącym. Jest to bardzo rozsądne rozstrzygnięcie, gdyż ułatwia poszkodowanym w takiej imprezie dochodzenie odszkodowania. Z drugiej zaś strony zabezpiecza przedsiębiorcę organizującego imprezę.

Dowiedz się: Co ze szkodą wyrządzoną w środowisku?

Zawierając umowę ubezpieczenia organizator powinien zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły, przede wszystkim na:

  • wymogi stawiane przez zakład ubezpieczeń, dotyczące kwestii sanitarnych, technicznych etc.;
  • zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, a więc za jakiego rodzaju szkody będzie on odpowiadał;
  • wysokość wypłacanych odszkodowań.

Oprócz tego organizator imprezy masowej, na którą wstęp jest odpłatny, odpowiada za szkody obejmujące równowartość zniszczonego lub uszkodzonego mienia, które poniosły służby (Policja, Żandarmeria Wojskowa, straż gminna (miejska), Państwowa Straż Pożarna i inne jednostki ochrony przeciwpożarowej oraz służba zdrowia), w związku z ich działaniami w miejscu i w czasie trwania imprezy masowej. Organizator odpowiada po przedstawieniu przez te organy dokumentów przedstawiających zakres szkód.

Polecamy serwis: Windykacja

Na imprezie masowej organizowanej przez firmę „ABC – imprezy” wydarzył się wypadek, w wyniku którego szkodę poniosło 15 osób. Były to stłuczenia, siniaki itp. oraz szkody materialne, takie jak zniszczone elementy odzieży. Organizator jest zobowiązany naprawić te szkody. Dzięki temu jednak, że był ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, odszkodowanie wypłaci zakład ubezpieczeń. Warunkiem jest jednak to, aby przedsiębiorca zachował wszystkie wymogi i normy dotyczące organizacji imprezy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »