| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Przyczynienie się poszkodowanego do powstania szkody

Przyczynienie się poszkodowanego do powstania szkody

Jeśli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron (art. 362 k.c).

Zasada pełnego odszkodowania ulega ograniczeniu jeśli poszkodowany swoim zachowaniem przyczynił się do powstania szkody lub powiększenia jej rozmiaru, przy czym jego zachowanie się pozostaje w adekwatnym związku przyczynowym ze szkodą.

Pojęcie przyczynienia nieodłącznie wiąże się z odpowiedzialnością cywilną, bez względu na jej podstawę (delikt, kontrakt czy odpowiedzialność ex lege). We wzajemnej relacji poszkodowany – sprawca ustalenie przyczynienia tego pierwszego powoduje, że ma on swój udział w powstaniu lub zwiększeniu rozmiaru szkody i o ten właśnie udział ulega obniżeniu jego odszkodowanie.

Zobacz: Jaki jest termin przedawnienie roszczeń z czynów niedozwolonych?

Złożoną kwestią jest zagadnienie przyczynienia w postaci zwiększenia rozmiaru szkody przy szkodach osobowych. Chodzi tu przede wszystkim o problematykę związaną z niepodjęciem środków zaradczych w celu zapobiegania skutkom wypadków w postaci nie zgłoszenia się do lekarza, niepodjęcie leczenia lub jego zaniechanie, wbrew zaleceniom lekarskim.

W tych przypadkach po uzyskaniu jednoznacznej opinii, że to właśnie te zaniechania doprowadziły do zwiększenia szkody możliwym jest uznanie przyczynienia poszkodowanego. Zagadnienie jednak komplikuje się gdy zaniechanie poszkodowanego polega na odmowie poddania się zabiegowi operacyjnemu. Sam fakt odmowy nie uzasadnia jeszcze przyjęcia przyczynienia.

Jeżeli operacja jest skomplikowana i wiąże się z pewnym ryzykiem, poszkodowany ma prawo mieć obawy o jej skutek. Jeśli jednak jest to prosty zabieg i daje zawsze rezultat pozytywny, ocena pasywnej postawy poszkodowanego może być inna (wyrok z dnia 11.01.1978 r III PR 183/77, OSPiKA 1979, nr 1, poz.17).

Zobacz: Co z odszkodowaniem za nienależne świadczenie?

W odniesieniu do szkód rzeczowych przyczynienie się poszkodowanego może polegać na zaniechaniu naprawy rzeczy zniszczonej (np. Orzeczenie Sądu Najwyższego z 01.10.1970, II CR 371/70 OSN 1971 poz.93) lub nie podjęciu działań zmierzających do zmniejszenia rozmiaru szkody (np. Orzeczenie Sądu Najwyższego z 11.03.1974 III CR 9/74 ON poz. 202 ).

Nie można przypisywać przyczynienia się osobie, która działa z pobudek zasługujących na społeczną aprobatę np. z chęci ratowania życia drugiemu lub ratowania zagrożonego mienia (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11.02.1955r. II CR 1086/54, BMS 1956, nr1, s. 47 )

Zobacz serwis: Szkoda osobowa - NNW

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK