| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Schody i balustrady > Z czego wykonać balustradę?

Z czego wykonać balustradę?

Balustrada jest bardzo ważnym elementem schodów. Oprócz funkcji ozdobnej zapewnia także bezpieczeństwo podczas wchodzenie oraz schodzenia ze schodów. Aby balustrada mogła w pełnym stopniu chronić nas przed wypadnięciem, powinna mieć min. 90 cm wysokości.

W skład balustrady wchodzi poręcz oraz wypełnienie, najczęściej w postaci słupków. Balustradę, tak samo jak schody wykonywać możemy z przeróżnych materiałów, np. stali, drewna oraz tworzyw sztucznych. Najczęściej wybieranym materiałem, jest jednak drewno. Balustradę najlepiej dobierać jest do materiału, z jakiego zostały wykonane schody.

Zobacz także: Jak dokonać wyboru odpowiednich schodów?

Poręcz

Najczęściej stosowanym kształtem poręczy drewnianych, jest gruba, masywna belka z zaokrągloną górną powierzchnią. Na rynku dostępne są także poręcze, o różnych innych ciekawych formach, np. w kształcie klepsydry lub też poręcze bogato rzeźbione. Balustrady z tworzyw sztucznych, choć powszechnie dostępne, najczęściej stosowane w budynkach użyteczności publicznej. Głównym powodem, dla którego nie stosuje się ich e domach jednorodzinnych jest ich estetyka.

Zobacz także: Ile miejsca potrzeba na poszczególne rodzaje schodów?

Wypełnienie

Schody drewniane najczęściej wypełnia się drewnianymi słupkami – tralkami. Tralka, często przybiera postać gruszkowych członów nazywanych lalkami; powszechnie dostępne są także słupki w kształcie wazonu, kielicha czy warkocza. Wypełnienie balustrady, w zależności od materiału z jakiego zostały wykonane schody, może być bardzo różne. Oprócz drewna, wypełnienie można wykonać ze stali (lub innego metalu) oraz szkła.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi?

Przy schodach żelbetowych, najczęściej stosuje się wypełnienie stalowe. Pręty, są wtedy zamontowane w spocznicy, mogą być także zagięte pod kątem prostym i być zamontowane w policzku. 

W budownictwie jednorodzinnym najczęściej wykonuje się balustrady pełne lub kurtynowe.
Balustrada pełna, jak sama nazwa wskazuje – jest pełna. Jest to ścianka, do której przymocowana jest poręcz. Natomiast balustrada kurtynowa to nic innego jak pręty rozstawione w pewnych odstępach, do których przymocowane są tafle szkła.

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »