| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Podłogi > Jak samemu polakierować parkiet?

Jak samemu polakierować parkiet?

Malowanie parkietu lakierem, wbrew pozorom, nie należy do czynności skomplikowanych. Należy trzymać się zaledwie kilku wskazówek, by efekt był pożądany.

Parkiet można polakierować lakierem jednoskładnikowym, czyli takim, który jest gotowy do użycia.

Jeśli w planie jest przemalowanie parkietu na inny kolor należy zrobić to na surowej powierzchni drewna jeszcze przed pomalowaniem parkietu lakierem. Aby przekonać się, że odcień  został odpowiednio dobrany, warto sprawdzić odcień nie na całej powierzchni parkietu, ale na jednej desce,  a następnie odczekać czas, który jest zalecany przez producenta na opakowaniu. Po upewnieniu się , że dany odcień parkietu jest właściwy oraz po jego wyschnięciu, można przejść do dokładnego nakładania pierwszej warstwy lakieru. Do nakładania lakieru a parkiet doskonale posłuży płaski pędzel.

Zobacz także: Kiedy rozpocząć układanie podłogi w nowym domu?

Lakierowanie parkietu powinno zaczynać się od okna w stronę drzwi, zgodnie z kierunkiem słojów. Polakierowany parkiet powinien dobrze wyschnąć, na co potrzebne jest kilka godzin. Po jego wyschnięciu powierzchnię parkietu powinno się starannie wygładzić drobnoziarnistym papierem ściernym, a przed położeniem kolejnej warstwy lakieru, parkiet dokładnie odkurzyć. Po wyschnięciu drugiej warstwy lakieru, parkiet należy pozostawić do wyschnięcia. W pomieszczeniach o zwiększonym natężeniu ruchu, takich jak hall, pokój dzienny, kuchnia, zalecane jest położenie na parkiet trzeciej warstwy lakieru. Przed postawieniem mebli na polakierowany parkiet, należy odczekać co najmniej jedną dobę. Jest to czas, który pozwoli na całkowite wyschnięcie polakierowanego parkietu. Przesuwanie mebli po polakierowanym parkiecie najbezpieczniej jest rozpocząć dopiero po kilku dniach, przy czym warto pamiętać, że każdy lakier może schnąć w różnym czasie. Takie wskazówki można odnaleźć na opakowaniu.

Malowanie parkietu lakierem powinno odbywać się w gumowych rękawicach oraz przy szeroko otwartych oknach.

Parkiety zjedzone zębem czasu bywają czyszczone środkami żrącymi a parkiety nowe, pokryte kurzem, pyłem gipsowym lub cementowym mają odczyn alkaliczny. Do takich parkietów zaleca się zastosowanie preparatu, który zneutralizuje powierzchnię parkietu, co umożliwi prawidłową przyczepność lakieru.

Zobacz także: Co trzeba wiedzieć o panelach?

W celu uzyskania optymalnej wydajności lakieru oraz czasu schnięcia lakieru, lakier powinno się nakładać w temperaturze 12–25°C.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Malowanie parkietu lakierem, wbrew pozorom, nie należy do czynności skomplikowanych. Fot. Fotolia
Malowanie parkietu lakierem, wbrew pozorom, nie należy do czynności skomplikowanych. Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK