| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Podłogi > Podłoga pływająca – co to takiego?

Podłoga pływająca – co to takiego?

Pływająca podłoga to skuteczny sposób na poprawienie izolacji akustycznej i zapobieganie przenoszenia dźwięków uderzeniowych w budynku. Skuteczność pływającej podłogi zawdzięczana jest specjalnej konstrukcji i zastosowanym materiałom. Podłoga pływająca to podłoga, która nie jest połączona na stałe z konstrukcją ścian budynku.

Dźwięki spędzające sen z powiek domownikom mogą być powietrzne lub uderzeniowe. Te drugie są trudne do zwalczenia, ponieważ trudno zabronić sąsiadom np. chodzenia po podłodze. To właśnie jest hałas uderzeniowy, czyli dźwięki generowane przez przenoszenie drgań powstałych na skutek uderzania obcasami o podłogę, upadku przedmiotów na podłogę czy pracy urządzeń mechanicznych ustawionych na podłodze.

Podłoga pływająca – ograniczenie hałasu

29.90 zł100 pytań o obowiązek podatkowy VAT - PDF

W celu ograniczenia uciążliwości tych dźwięków stosuje się tzw. podłogę pływającą. Jej konstrukcja ma za zadanie zmniejszenie możliwości przekazywania drgań podłogi na konstrukcję budynku, a zatem i ograniczenie przekazywania dźwięków. Skuteczność tego ma swoje źródło w zastosowanej izolacji akustycznej i odizolowaniu podłogi od ścian.

Zobacz także: Jak zamontować podłogę w systemie pływającym?

Wełna mineralna lub styropian – izolacja

Podłoga pływająca to nic innego jak podłoga ułożona na warstwie wełny mineralnej lub styropianu. Materiały wykończeniowe posadzki nie przylegają zatem na sztywno do stropu i pracują niezależnie od niego. Swoboda tej pracy zapewniona jest przez zastosowanie dylatacji na obwodzie podłogi, na styku ze ścianą. W tych miejscach umieszcza się taśmę z wełny mineralnej lub filcu, która to ściskana jest podczas rozszerzania się podłogi lub rozkurcza się gdy podłoga ulega skurczowi.

Materiał stosowany jako izolacja akustyczna musi mieć odpowiednią sztywność. Zalecane do tego są specjalne rodzaje wełny i styropianu. Wylewka układana na izolacji również musi być sztywna. W tym celu używane są wzmocnienia w postaci siatek i włókien mineralnych.

Zobacz także: Jak wykonać podłogę pływającą w piwnicy?

Posadzka pływająca

Oprócz podłogi pływającej, oddzielnie można również zastosować posadzkę pływającą. Najczęściej takie rozwiązanie jest realizowane w przypadku posadzek wykańczanych panelami lub deskami. Wiadomo jest, że drewno pod wpływem temperatury i wilgoci pracuje całkiem inaczej niż cementowy podkład i aby uniknąć wybrzuszenia podłogi, na jej obwodzie przy ścianach pozostawia się szczelinę, którą maskuje się listwami przypodłogowymi.

Zachowanie dystansu między układanymi panelami a ścianą można uzyskać przez zastosowanie drewnianych klinów umieszczanych przy ścianie.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS24
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »