| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Podłogi > Co to jest deska barlinecka?

Co to jest deska barlinecka?

W przypadku, gdy sami decydujemy się na ułożenie podłogi najprościej jest wybrać np. deski barlineckie. Deska barlinecka to deska trójwarstwowa, której dwie dolne warstwy stanowi drewno iglaste, a trzecią, licową, drewno liściaste.

Warstwy drewna w desce barlineckiej sklejone są w poprzecznym układzie słojów, co minimalizuje wpływ pęcznienia i kurczenia się drewna na zmianę wymiarów deski podłogowej (deska pod wpływem różnych czynników pracuje i wydłuża się wzdłuż słojów). Elementy podłogi w postaci desek są zalakierowane siedmioma warstwami lakieru bezbarwnego, nakładanego w fabryce. Wszystkie warstwy lakieru utwardzane są przy pomocy promieni ultrafioletowych – dwie ostatnie to lakier ceramiczny. Dzięki temu powłoka jest znacznie odporniejsza na ścieranie, łączenie desek odbywa się poprzez klejenie.

Takie przygotowanie desek pozwala na korzystanie z podłogi po krótkim czasie od jej ułożenia. Jest to ważne, ponieważ wykonanie klasycznej podłogi z drewna lub parkietu wiąże się z jej ułożeniem, następnie wycyklinowaniem, kiedy wytwarzają się duże ilości kurzu (po pomalowaniu pomieszczeń nie jest to wskazane) i na końcu wylakierowanie, co najmniej dwiema warstwami lakieru, co z kolei wiąże się z nieprzyjemnym zapachem. 

Na odwrocie deski barlineckiej znajdują się informacje o dacie produkcji. Trzeba sprawdzić, czy deski pochodzą z jednej partii.

Decyzję o rodzaju podłogi należy podjąć nie później niż na etapie wylewania płyty betonowej, ponieważ trzeba ustalić różnice wysokości podłogi w różnych pomieszczeniach – tak aby terakota w łazienkach była na takiej samej wysokości, co pozostałe podłogi, np. z drewna. Atutem deski barlineckiej jest jej relatywnie niska cena – jest tańsza od tradycyjnego parkietu. Koszt zwykłego parkietu wynosi ok. 60–100 zł za m². Pod doliczeniu robocizny, której jest dużo, wychodzi o ok. 40 zł/m² drożej. Do tego dochodzi koszt lakieru, który też jest drogi, bo 20 litrów kosztuje 500 zł. 20 litrów lakieru wystarcza na 70 m² przy dwukrotnym malowaniu. 

Zobacz także: Jaki wybrać typ drzwi przeszklonych?

Reasumując, koszt takiej podłogi to ok. 150 zł/m². Natomiast koszt związany z wyborem deski barlineckiej wynosi ok. 100 zł za m² z podkładem oraz 15 zł za m² robocizny, co w sumie daje 115 zł. 

Deski barlineckie łączone są na pióro i wpust, co pozwolą na trwałe połączenie obu desek. 

Zobacz także: Jak dobrać odpowiednie drzwi do wnętrza?

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Warstwy drewna  w desce barlineckiej sklejone są w poprzecznym układzie słojów, co minimalizuje wpływ pęcznienia i kurczenia się drewna na zmianę wymiarów deski podłogowej.
Warstwy drewna w desce barlineckiej sklejone są w poprzecznym układzie słojów, co minimalizuje wpływ pęcznienia i kurczenia się drewna na zmianę wymiarów deski podłogowej.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Europejskie Centrum Konsumenckie

Pomoc prawna dla konsumentów w UE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »