| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Podłogi > Jakie drewno wybrać do układania podłogi?

Jakie drewno wybrać do układania podłogi?


Na rynku mamy bardzo duży wybór drewna na posadzki. Dostępne jest drewno twarde, miękkie, z drzew owocowych, drewno egzotyczne… Wybierając drewno, przede wszystkim powinnyśmy zwrócić uwagę na jego twardość i klasę.

Podłogi drewniane można wykonywać z różnych gatunków drewna o różnej klasie. Drewno dzielimy na twarde i miękkie. Drewnem o bardzo dużej twardości jest: buk, grab oraz akacja. Do drewna twardego zaliczyć możemy: dąb i jesion, mniej twardszy jest klon. Do drewna miękkiego zaliczamy: sosnę, świerk i brzozę. Podłogi można wykonywać także z drewna drzew owocowych takich jak: czereśnia, wiśnia, orzech czy grusza. Wybierając drewno na posadzkę, warto wybrać te najtwardsze.

Posadzkę z drewna miękkiego, mało odporną na ścieranie i uszkodzenia, powinno wykonywać się jedynie w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu.
W ostatnim czasie bardzo popularne są także posadzki z drzew egzotycznych. Podłogi z drewna egzotycznego wyróżniają się dość oryginalnym wyglądem i ciekawą kolorystyką. Do gatunków drzew egzotycznych zaliczyć można m.in. Abure, Bodo, Limbę, Merbau, Teak afrykański, Wenge oraz Zebrano.

Podział drewna na klasy wynika głównie z dokładności wykonania poszczególnych deszczółek w tym dokładności wymiarów. Istotne jest także ich dopasowanie względem siebie (np. mała liczba słojów).

Wyróżniamy następujące klasy drewna, stosowanego na posadzki: I, II i III.
Deszczółki I klasy powinny mieć taki sam układ słojów oraz barwę. Podłoga z takich elementów jest jednolita z racji tego, że każda z deszczółek jest praktycznie taka sW klasie II i III, deszczółki są bardziej zróżnicowane pod względem słojów i barwy. Niejednokrotnie widać na nich przebarwienia, smugi i liczne słoje. Także ich wymiary nie są takie dokładne jak w klasie I. Zaleca się kupowanie deszczółek klasy I lub II. Z racji małej dokładności wymiarów w klasie III, przy układaniu parkietu może pojawić się dużo odpadów.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »