| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Podłogi > Podkłady pod posadzki

Podkłady pod posadzki

Podkład pod posadzki stosowany jest jako przejście z nierównej powierzchni wykończenia dolnych warstw, w celu bezpiecznego rozłożenia naprężeń od obciążeń z przyszłej posadzki oraz by wyrównać powierzchnię bezpośrednio pod posadzkę.

Najpopularniejsze są podkłady w technologii na mokro. Wśród nich można wyróżnić jastrych cementowy. Charakteryzuje się niską nasiąkliwością, dużą wytrzymałością i jest stosunkowo niedrogi. Składa się ze szkieletu mineralnego gruboziarnistego wymieszanego z cementem w proporcach 1:3 do 1:5 (cement : piasek) w zależności od poziomu wytrzymałości. Dodatkowo dla lepszego zagęszczenia dodaje się dodatki uplastyczniające. Dla przyspieszenia prac związanych z zagęszczaniem i zacieraniem stosuje się zacieraczki lub w sposób ręczny rozkłada się go względem listew poziomujących. Jastrych cementowy wymaga okresu dojrzewania, wiec jego całkowita przydatność jest możliwa po miesiącu. Jego grubość jest uzależniona od podkładu. Na stabilnych i sztywnym podłożu jego grubość waha się w granicach 2,5-3 cm. Na podłożu z warstwy poślizgowej wynosi 3,5-4 cm z uwagi na małe skrępowanie boczne. Na warstwie podatnej np. izolacja akustyczna musi wynosić ponad 5 cm z uwagi ma to, że stanowi element praktycznie samonośny.

Kolejnym podkładem może być jastrych anhydrytowy - posiada on kilka wad. Przede wszystkim wysoka nasiąkliwość oraz mniejsza wytrzymałość niż jastrychu cementowego. Dodatkowo powoduje korozję elementów stalowych. Do zalet można zaliczyć krótszy czas dojrzewania.

Polecamy: Nietypowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

Coraz większą popularności cieszą się wylewki cementowe samopoziomujące. Skutecznie sobie radzą ze źle wykonanym istniejącym jastrychem cementowym lub nierównym stropem. Grubość takiej posadzki wynosi 3-5 mm. Nie ma dużych możliwości wyrównania i dlatego zastosuj się je tam, gdzie zależy Ci na idealnej powierzchni pod wykładzinę PCV, płytki ceramiczne. Takie wylewki wymagają doświadczenia i zgrania zespołu rozkładającego, bo szybko stają się zbyt lepkie. Zużycie wynosi 10-15 kg/m2. Z uwagi na cenę stanowią alternatywę jastrychu cementowego.

Czytaj także: Drewno jako materiał podłogowy

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podkład pod posadzki stosowany jest jako przejście z nierównej powierzchni wykończenia dolnych warstw, w celu bezpiecznego rozłożenia naprężeń od obciążeń z przyszłej posadzki oraz by wyrównać powierzchnię bezpośrednio pod posadzkę
Podkład pod posadzki stosowany jest jako przejście z nierównej powierzchni wykończenia dolnych warstw, w celu bezpiecznego rozłożenia naprężeń od obciążeń z przyszłej posadzki oraz by wyrównać powierzchnię bezpośrednio pod posadzkę

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »