| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Chemia budowlana > Lakiery do podłóg drewnianych - rodzaje

Lakiery do podłóg drewnianych - rodzaje

Lakiery do podłóg nadają im blasku, ułatwiają czyszczenie i chronią przed zanieczyszczeniami. Jakie rodzaje lakierów do drewna wyróżniamy? Jaki mają skład, czas schnięcia i, co najważniejsze, jak wpływają na barwę drewna?

Lakiery chemoutwardzalne

W skład lakierów chemoutwardzalnych wchodzi mocznik (organiczny związek chemiczny), żywice alkilowe (związki wytworzone przy obecności kwasów organicznych. Cechują się wysoką lepkością) oraz rozpuszczalnik (ciecz, która zmienia roztwór po zmieszaniu z ciałem stałym, inną cieczą bądź gazem).

Lakiery chemoutwardzalne wykazują właściwości dobrej przyczepności i odpornej błony. Zawierają formaldehydy, a poziom zawartych rozpuszczalników to 50–60%. Możemy uzyskać efekt od matowego do błyszczącego. Czas schnięcia 1 warstwy to od 1 do 3 godzin, przy temperaturze +15˚C. Całkowity czas utwardzania to od 8 do 14 dni.

Lakiery chemoutwardzalne wydzielają duże ilości szkodliwych toksyn w postaci oparów. Choć są bardzo twarde, odporne na ścieranie, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, ich stosowanie stopniowo jest ograniczane.

Lakiery uretanowo-alkilowe

Mają dobre zdolności wnikania w strukturę drewna, elastyczną błonę i, jako jedyne, posiadają właściwości antypoślizgowe. Nie posiadają formaldehydu, a ilość rozpuszczalników plasuje się na poziomie 50–60%. Efekt połysku można wybierać spośród lakierów matowych do błyszczących. 

W skład lakierów uretanowo-alkidowych wchodzi żywica alkilowa i rozpuszczalnik.

Pierwsza warstwa schnie w przeciągu 6–12 godzin, przy temperaturze pokojowej +15 stopni. Uzyskanie całkowitego utwardzenia następuje po 8–14 dniach.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę w gabinecie?

Lakier a kolor drewna

Wszystkie powyższe lakiery wpływają, w różnym stopniu, na kolor drewna. I tak, lakier wodny nadaje powierzchni jasny odzień – najmniej zmieniając kolor pierwotny, lakier rozpuszczalnikowy pogłębia naturalną barwę drewna, lakier chemoutwardzalny jest naturalnie jasny, a lakier uretanowo-alkilowy pogłębia naturalną barwę oraz uwydatnia wszelkie kontrasty powierzchni.

Lakiery, które uwydatniają, podkreślają odcień drewna i o wysokim połysku nadają się jedynie do powierzchni najlepszej jakości. W innym przypadku, możemy podkreślić wady, a nie zalety.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK