| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Chemia budowlana > Jakie są bezpieczne farby dla dzieci i alergików?

Jakie są bezpieczne farby dla dzieci i alergików?

Urządzając pokój dziecka bądź dla osoby cierpiącej na wszelkiego rodzaju alergie musimy zachować wielką ostrożność. Oprócz doboru ekologicznych i przyjaznych dla dzieci mebli, już na etapie wykończenia wnętrz możemy wykorzystywać produkty, które przyszłym użytkownikom pozwolą cieszyć się czystym powietrzem bez pyłków, brudu czy toksycznych substancji.

Przygotowując się do remontu w pokoju dla alergika lub dziecka musimy trzymać się pewnych reguł. Wiele produktów dostępnych na rynku zawiera niebezpieczne dla zdrowia alergeny – substancje, które wywołują wszelkiego rodzaju uczulenia i alergie, tak bardzo niebezpieczne dla dzieci.

Decydując się na dobór produktów potrzebnych do wykończenia wnętrza, warto sprawdzić jakie produkty będą dla nas przyjazne. Do pokoju dla dzieci lub alergików najlepsze będą farby i podkłady spełniające wymogi hipoalergiczne. Ich skład został opracowany w taki sposób, aby osoby szczególnie wrażliwe i skłonne do alergii nie odczuwały dodatkowych problemów zdrowotnych.

Zobacz także:  Jak przygotować podłoże pod emulsje?

Najbardziej niebezpieczne są farby rozpuszczalnikowe. Mimo ich odporności na uszkodzenia mechaniczne czy ścieranie, zawierają niebezpieczne dla zdrowia substancje takie jak: lotny rozpuszczalnik czy benzyna lakowa (odparowująca podczas wysychania). Stanowią one wyjątkowe niebezpieczeństwo dla dzieci.

Osoby z alergiami powinny także unikać produktów pylących, podatnych na ścieranie powierzchni oraz tych, na których łatwo gromadzą się zanieczyszczenia np. w postaci kurzu. W tym celu należy unikać wszelkiego rodzaju tynków mineralnych i farb tworzących powierzchnie strukturalne – chropowate, na których łatwo osiada kurz. 

Farby polecane dla alergików to emulsje wodorozcieńczalne – farby wytrzymałe, szybkoschnące i proste w nakładaniu. Ich główne składniki to żywica akrylowa lub lateksowa. Rozcieńczalnik stanowi woda. Taki skład farby powoduje, że malowane powierzchnie są gładkie i przyjazne dla wszystkich.

Zobacz także:  Jakie mamy rodzaje wylewek?

Kupując farbę, warto zwrócić uwagę na jej opakowanie, na którym bardzo często pojawiają się certyfikaty z atestem hipoalergicznym. Najlepiej kupić farbę lateksową spełniającą wszystkie wymogi, które powinna zawierać farba dla alergików. Kupując farbę zawierającą właściwe oznaczenie bądź atest, będziemy mieć pewność, że dany produkt jest bezpieczny dla zdrowia i nie jest uczulający.

Najważniejsze zasady jakimi powinno się kierować urządzając pokój dla dzieci i alergików:
• Przy doborze farby pamiętaj, aby unikać farb rozpuszczalnikowych
• Wystrzegaj się produktów mineralnych, bowiem to na ich powierzchni osiada najwięcej zanieczyszczeń, w tym kurz
• Sprawdź czy farba ma certyfikat bądź atest dla alergików
• Pamiętaj, że w pomieszczeniu, w którym powierzchnie są gładkie gromadzi się mniej kurzu. Unikaj powierzchni chropowatych.
• Przy malowaniu ścian zwróć szczególną uwagę na szczeliny i załamania, dobrze wypełnij je farbą, ponieważ to w nich najczęściej gromadzą się zanieczyszczenia
• Przed remontem przygotuj odpowiednio ściany. Malowana powierzchnia powinna być sucza i czysta. W ten sposób unikniemy rozwoju pleśni.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Farby polecane dla alergików to emulsje  wodorozcieńczalne – farby wytrzymałe, szybkoschnące i proste w nakładaniu. Fot. Fotolia
Farby polecane dla alergików to emulsje wodorozcieńczalne – farby wytrzymałe, szybkoschnące i proste w nakładaniu. Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK