| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Chemia budowlana > Jak lakierować i bejcować powierzchnie drewniane?

Jak lakierować i bejcować powierzchnie drewniane?

Jednym ze sposobów nadawania powierzchniom drewnianym koloru oraz tworzenia na nich powłoki ochronnej jest stosowanie lakierów i bejc.

Lakier i bejca

Lakiery do drewna tworzą równie trwałą powłokę jak farby olejne. Istnieją różne rodzaje lakierów i w zależności od Twoich upodobań i jakości drewna możesz wybrać : lakiery matowe, satynowe czy błyszczące. Istnieją też lakiery z pigmentami, które w delikatny sposób zmieniają kolor drewna. Jeżeli jednak chciałbyś nadać powierzchni drewnianej bardziej zdecydowany kolor możesz użyć bejcy. Bejca pozwala na wyrównanie barwy podłoża a także na ukrycie wad powierzchni i zamaskowania łączeń elementów.

Pierwszy krok

Powierzchnie drewniane należy odpowiednio przygotować do lakierowania i bejcowania. Musisz spowodować, by powierzchnia była całkowicie gładka w tym celu zastosuj papier ścierny, którym przecieraj całe powierzchnie. Następnie za pomocą czystej ściereczki (nie zostawiającej włosków) zmoczonej lekko w benzynie lub rozpuszczalniku zmyj czyszczoną powierzchnię.

Zobacz także: Jak malować powierzchnie drewniane

Lakierowanie

Gdy masz tak przygotowana drewno możesz rozpocząć lakierowanie. Wlej odpowiednią ilość lakieru do szerokiego naczynia i za pomocą czystej ściereczki wcieraj lakier wzdłuż słojów drewna.

Gdy warstwa lakieru wyschnie (czas schnięcia zależy od temperatury pomieszczenia i rodzaju powłoki i trwa ok. 12 godzin) ponownie szlifuj powierzchnie drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie za pomocą ściereczki namoczonej w benzynie lub rozpuszczalniku wyczyść całą powierzchnię z pyłu.

Kolejną czynnością jest nakładanie drugiej warstwy lakieru według wskazań producenta podanych na opakowaniu. Tę warstwę nakładaj czystym pędzlem i pozostaw do wyschnięcia.

Gdy podczas lakierowania ostatniej warstwy do powierzchni przykleją się małe owady lub inne okruszki czy śmieci, możesz usunąć je przy pomocy pęsety. 

Zobacz także: Jak usunąć plamy z drewnianej podłogi

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK