REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sufit podwieszany a izolacja akustyczna

Izolacja akustyczna ułatwia funkcjonowanie w pomieszczeniach, w których przebywa grupa ludzi. Fot. Armstrong
Izolacja akustyczna ułatwia funkcjonowanie w pomieszczeniach, w których przebywa grupa ludzi. Fot. Armstrong
ARMSTRONG
Armstrong

REKLAMA

REKLAMA

Sufity podwieszane pełnią ważną funkcję w akustycznym izolowaniu wnętrz. Izolacja akustyczna ułatwia funkcjonowanie w pomieszczeniach, w których przebywa grupa ludzi. Dowiedz się, jak sufity podwieszane wpływają na izolację akustyczną.

– Z punktu widzenia akustyki pomieszczeń i sufitów podwieszanych najważniejsze są trzy główne obszary, na których koncentrujemy swoje działania podczas projektowania i tworzenia rozwiązań poprawiających komfort akustyczny wnętrz – wyjaśnia Anna Baczkowska, architekt i kierownik technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Armstrong, światowego lidera na rynku sufitów podwieszanych.

REKLAMA

Są to:

  • Dyskrecja rozmów: „Nie chcę, by słyszano, o czym rozmawiam!”
  • Koncentracja: „Nie chcę, aby mi przeszkadzano!”
  • Rozumienie mowy: „Chcę, by mnie rozumiano!”

Izolacyjność akustyczna a dyskrecja rozmów

Dyskrecja rozmów jest miarą określającą stopień, w jakim nie można usłyszeć ani zrozumieć treści danej rozmowy. Dla zapewnienia maksymalnej dyskrecji indywidualne biura czy gabinety lekarskie wymagają skutecznej izolacji dźwiękowej od innych pomieszczeń.

Zobacz także: Jak zamontować sufit podwieszany?

– Sufity podwieszane z rodziny dB, składające się z płyt o zwiększonej gęstości m.in. ULTIMA dB, PERLA dB i SAHARA dB, minimalizują przenikanie dźwięku pomiędzy pomieszczeniami aż o 43 dB, dzięki czemu wszelkie rozmowy mogą zachować prywatny charakter – mówi Anna Baczkowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sufity podwieszane, które pochłaniają dźwięki

REKLAMA

Koncentracja może być zaburzona przez różne rodzaje dźwięków, które mogą generować nadmierny hałas. W dużych biurach na planie otwartym (typu open space) lub tzw. call center rozmowy czy dźwięk telefonów i urządzeń biurowych mogą poważnie zakłócać pracę oraz powodować dyskomfort. W takich miejscach celem staje się maksymalne ograniczenie hałasu.

Regulując nadmierne odbicia dźwięków, sufity z rodziny OP (open plan) o obniżonej gęstości m.in. ULTIMA OP, PERLA OP zapewniają ich pochłanianie na najlepszym poziomie – tłumaczy Anna Baczkowska.

Rodzina sufitów OP to produkty tzw. trzeciej generacji, wykonane w nowej technologii formowania płyt na mokro.


Izolacja akustyczna a pochłanianie dźwięków – rozumienie mowy

Rozumienie mowy odnosi się do konieczności rozumienia komunikacji werbalnej, występującej zarówno w postaci bezpośredniej rozmowy, jak i mowy emitowanej przez system głośników na danej przestrzeni. Czynnikami decydującymi o poprawie rozumienia mowy jest kontrola pochłaniania dźwięku i izolowanie dźwięku oraz zachowanie równowagi pomiędzy tymi parametrami akustycznymi. We wnętrzach, w których konieczne jest zachowanie dobrego rozumienia mowy, najlepiej zastosować rozwiązania, które łączą w sobie dobre parametry pochłaniania
i izolowania dźwięku.

Zobacz także: Jak wykończyć sufit za pomocą płyt gipsowo-kartonowych?

– Rekomendujemy w tym względzie standardowe rozwiązania, czyli płyty sufitowe o średniej gęstości m.in. ULTIMA, PERLA, SAHARA i SAHARA MAX. Zapewniają one znakomitą równowagę pomiędzy izolowaniem od niepożądanego hałasu dobiegającego z zewnątrz a poprawą jakości dźwięku wewnątrz pomieszczeń – dodaje Anna Baczkowska.

Sufity te nadają się do zastosowania w klasach szkolnych oraz salach konferencyjnych i wykładowych.

Warto wiedzieć, że parametry akustyczne sufitów podwieszanych z wełny mineralnej zależą od połączenia trzech czynników:

- gęstości – im większa jest gęstość płyty, tym pochłanianie dźwięku jest niższe, a izolacyjność akustyczna i redukcja dźwięków są wyższe;
- porowatości – im jest większa porowatość płyty, tym pochłanianie jest wyższe, a izolacyjność akustyczna i redukcja dźwięków są niższe;
- grubości – im większa jest grubość płyty, tym wyższe jest pochłanianie dźwięku, izolacyjność akustyczna i redukcja dźwięków.

Źródło: ARMSTRONG

Indywidualne biura czy gabinety lekarskie wymagają skutecznej izolacji dźwiękowej od innych pomieszczeń. Fot. Armstrong
ARMSTRONG
Armstrong
Sufity podwieszane pełnią ważną funkcję w akustycznym izolowaniu wnętrz. Fot. Armstrong
ARMSTRONG
Armstrong
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA