| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Spada popularność mieszkań z wielkiej płyty

Spada popularność mieszkań z wielkiej płyty

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty stają się coraz mniej popularne. Sytuacja ta dziwi o tyle, że są one tańszą propozycją na rynku wtórnym, więc powinny być bardziej pożądane. Co wypiera wielką płytę?

Mieszkania z wielkiej płyty tracą swą popularność na rzecz kamienic – sprzedaje się ich więcej o 9,9% w stosunku do tego samego okresu w 2011 roku (wzrost wynika z danych opracowanych na podstawie transakcji zawartych w Krakowie, w Poznaniu, w Trójmieście, w Warszawie i we Wrocławiu). Mieszkania w budynkach wzniesionych z cegły do 2000 roku stanowiły 44% sprzedaży, mieszkania w blokach betonowych 32% - zanotowały spadek o 7,9 pkt. proc. Mieszkania współczesne, a więc te które zbudowano po 2000 roku, cieszyły się najmniejszą popularnością i stanowiły 24,6% całej sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym – spadek o 2 pkt. proc.

Home Broker cyklicznie monitoruje strukturę transakcji zawieranych na rynku wtórnym w podziale na trzy segmenty: wielką płytę, mieszkania w budynkach z cegły wzniesionych przed 2000 rokiem (w dużym uproszczeniu chodzi o kamienice, na potrzeby tego badania za kamienice uznaje się budynki z cegły do 2000 roku) oraz mieszkania współczesne w budynkach zbudowanych po 2000 roku. Badanie prowadzone jest na podstawie danych o transakcjach zawartych na pięciu największych rynkach.

Zobacz także: Krok po kroku: jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika?

Spadek popularności

Mieszkania z wielkiej płyty cieszyły się największą popularnością w trzecim kwartale 2011 roku i stanowiły 40,7% transakcji mieszkań z rynku wtórnego. Rok później to już tylko 31,8%, czyli spadek stanowił 8 pkt. proc. Jeśli ten stan się utrzyma będzie można mówić o zmieniającej się tendencji rynkowej. Metr mieszkania w bloku z wielkiej płyty był tańszy w stosunku do innego rodzaju inwestycji, co oznaczało, że za tę samą kwotę można było kupić więcej metrów. Dziś różnice cenowe zaczynają się zmniejszać i w tym można upatrywać przyczyny zjawiska spadkowego.

Najbardziej popularność wielkiej płyty zmniejszyła się we Wrocławiu, w Poznaniu i w Trójmieście. Paradoksalnie w Warszawie nastąpił niewielki wzrost zainteresowania tymi nieruchomościami.

Źródło: Bartosz Turek, Home Broker

Zobacz także: Jak szukać mieszkania przez Internet?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »