| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Ile się czeka na sprzedaż mieszkania?

Ile się czeka na sprzedaż mieszkania?

Czas sprzedaży mieszkania wydłużył się, obecnie może to trwać nawet do pół roku. Dzieje się tak pomimo tego, że sprzedający obniżyli ceny, odpowiedzialna jest za to spadająca zdolność kredytowa.

Na sprzedaż mieszkania, według danych Home Broker, czeka się nawet 5,5 miesiąca. W stosunku do kwietnia czas ten wydłużył się o 26 dni. Zazwyczaj w okresie wiosenno-letnim mieszkania sprzedają się łatwiej – w ostatnim okresie tendencja ta uległa zaburzeniu.

Co ciekawe znalezienie kupca trwa ok. 3,5 miesiąca, kolejne 2 miesiące trwa sfinalizowanie umowy (kupujący musi najczęściej musi zapewnić sobie finansowanie kupna kredytem).

Kolejna nietypowa sytuacja, na którą zwracają uwagę analitycy rynku nieruchomości jest to, że sprzedający są skłonni do większych negocjacji ceny – cena oferta jest znacznie wyższa od ceny transakcyjnej i wynosi ok. 7,2%. W przypadku kupna mieszkania o wartości 350 tys. zł różnica ta wynosi aż 25 tys. zł – są to z pewnością zauważalne kwoty.

Zobacz także: Jak wycenić mieszkanie?

Czas oczekiwania na kredyt

Na wydłużenie czasu oczekiwania na sprzedaż mieszkania zasadniczy wpływ ma utrudniony kontakt z bankami – na uzyskanie kredytu czekamy coraz dłużej. Transakcje zawierane w maju kończyły się po 61 dniach.

– Obserwujemy z jednej strony większą skrupulatność banków na etapie analizy kredytowej, a z drugiej opóźnienia w instytucjach, które mają dobrą ofertę i do których doradcy składają najwięcej wniosków kredytowych – mówi Aleksandra Łukasiewcz, prezes HB Dorady Finansowi. Trzeba jednak zaznaczyć, ze długość etapu drugiego, czyli od podpisania umowy przedwstępnej do podpisania umowy ostatecznej, podlega sporym wahaniom z miesiąca na miesiąc, co jest na przykład pochodną odsetka transakcji zawieranych za gotówkę. Na wydłużenie tego etapu mogły mieć wpływ wolne dni, zarówno w maju, jak i w kwietniu.

Katarzyna Siwek, Home Broker

Zobacz także: Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co zwrócić uwagę?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK