| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Używane domy nie chcą się sprzedawać

Używane domy nie chcą się sprzedawać

Używane domy nie chcą się sprzedawać – w 2011 roku zainteresowanie rynkiem wtórnym było niewielkie. Sprzedaż używanego domu to dla właścicieli duże wyzwanie.

Ceny domów

Na wtórnym rynku sprzedaży domów przeważają ceny w przedziale 250–500 tys. zł. Łącznie 55% dokonanych transakcji dotyczyło domów w cenie poniżej 500 tys. zł. Jedna na dziesięć transakcji była droższa niż milion.

– W przypadku Poznania i okolic nie sprzedaje się praktycznie nic w cenach powyżej 650 tys. zł. Najpopularniejszy jest przedział 300–650 tys. zł i właśnie w tych ramach dochodzi do największej liczby transakcji. – mówi Wojciech Bukalski, dyrektor biura Metrohouse & Partnerzy w Poznaniu.

Zobacz także: Euro 2012 – wynajem mieszkania: jakie ceny?

Ile sprzedający czekają na transakcję?

Średni czas sprzedaży domu jest prawie dwukrotnie dłuższy niż czas sprzedaży używanego mieszkania i wynosi obecnie 180 dni. Co dziesiąty dom sprzedał się po czasie dłuższym niż rok. To transakcje zrealizowane, ale nie brakuje ofert, które nie znajdują kupców przez ponad 2 lata mimo obniżek cen.

– Rekordzistą w długości sprzedaży był segment w Józefosławiu, którego właściciele czekali na transakcję 3,5 roku. – mówi Piotr Kerner.

W tym przypadku nie obyło się bez negocjacji w wysokości nawet 10% ceny ofertowej. Zdarzały się także obniżki na poziomie ponad 20% (szczególnie w ofertach, które długo nie znajdywały nabywców).

Kupujący wolą miasto

Pośrednicy obserwują trend powrotu do miasta osób, które kilka lat temu uciekały poza jego granice.

– Wyraźnie widać odwrócenie trendu. Klienci, którzy jeszcze do niedawna decydowali się na zakup domów za Warszawą, dziś zwracają się do nas o pomoc przy ich sprzedaży, nosząc się z zamiarem powrotu do miasta. – mówi Silwana Piotrowicz, dyrektor oddziału Metrohouse w Warszawie.

Zmiana trendu to m.in. wynik problemów komunikacyjnych związanych z pokonywaniem trasy do pracy oraz brak rozwiniętej infrastruktury w miejscu zamieszkania.

Zobacz także: 50 zł za jeden dzień ogrzewania domu?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK