| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Wynajem mieszkania – ile kosztuje w Polsce?

Wynajem mieszkania – ile kosztuje w Polsce?

W Polsce wynajem mieszkania kosztuje dwuosobową rodzinę 30% jej miesięcznych dochodów. Wynajem mieszkania jest znacznie tańszy w innych państwach europejskich, m.in. w Niemczech. Jak kształtuje się rynek wynajmu mieszkań w Polsce?

Najwięcej wydają single

Z danych dla większości krajów europejskich wynika, że wynajem mieszkania kosztuje singli więcej niż gospodarstwa domowe. Na przykład w Wielkiej Brytanii dwuosobowa rodzina wydaje na najem 26,8% dochodów, a singiel 40,6%. Inaczej sytuacja wygląda w Polsce i w Irlandii. Zgodnie z danymi Eurostatu, w tych krajach statystyczny singiel wydaje na wynajem lokalu mniej dwuosobowa rodzina. Z czego to wynika? Rynek najmu w Polsce jest bardzo mały (korzysta z niego jedynie 2,5 Polaków). Mieszkań do wynajęcia poszukują głównie studenci. Z danych Home Broker wynika, że wynajmują oni przeważnie mieszkania trzypokojowe, czynsz opłacają w kilka osób, przez co minimalizują koszty. Możliwe więc, że Eurostat uwzględnia jako oddzielne gospodarstwa domowe wspólnie zamieszkujących studentów.

Zobacz także: W 2012 r. prąd zdrożeje o 5%

Ile miesięcznie za wynajem?

W 2010 r. w Polsce dwuosobowa rodzina wydała na wynajem ok. 4,4 tys. euro, czyli ok. 18 tys. zł (1,5 tys. zł miesięcznie). W takim ujęciu Polska nie byłaby już więc na drugim miejscu wśród najdroższych krajów, ale mniej więcej w środku europejskiej stawki. Nie są to jednak pozytywne dane. Oznaczają raczej to, że wynagrodzenia w Polsce są zbyt niskie, a nie to, że najem w Polsce jest tani. Zgodnie z danymi Eurostatu, dwuosobowa rodzina, w której małżeństwo pracuje, miała w Polsce do dyspozycji 14,8 tys. euro netto, a średnia dla Unii wynosi 47,5 tysiąca. Najwięcej w Europie na najem wydają rocznie modelowe rodziny w Szwajcarii i w Norwegii. Na czynsze przeznaczyły one przeciętnie w 2010 roku odpowiednio równowartość 23,6 tys. i 20,5 tys. euro. Są to dosyć duże wyniki, ale dwie osoby zarabiają „na rękę” w Szwajcarii równowartość 97,3 tys. euro, a w Norwegii 84,1 tysięcy rocznie. Po drugiej stronie znajdują się Łotwa i Bułgaria. W 2010 roku modelowa rodzina wydała tam przeciętnie 1,3 i 1,4 tys. euro na najem przy zarobkach odpowiednio 12,2 i 6,6 tysiąca euro.

Zobacz także: Mieszkania tanieją, wynajem coraz mniej opłacalny

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wynajem mieszkania. Fot. www.innemeble.pl
Wynajem mieszkania. Fot. www.innemeble.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »