| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Rynek najmu zaczyna się rozwijać?

Rynek najmu zaczyna się rozwijać?

Rynek najmu w Polsce zaczyna się rozwijać? W styczniu odnotowano wzrost liczby zawartych umów, ale może to być wyłącznie tendencja sezonowa. Czy rynek najmu zyska na popularności i będzie stałym elementem rynku nieruchomości?

Przełom roku to zwykle okres sezonowego wzrostu liczby umów najmu mieszkań. W tym czasie lokalu do wynajęcia poszukują na przykład osoby, które zmieniają miejsce zamieszkania z powodu podjęcia nowej pracy w innym mieście. W odróżnieniu od najtańszych mieszkań, poszukiwanych w okresie sezonowego wzrostu popytu na najem ze strony studentów (przypada on głównie na sierpień i wrzesień),w grudniu i w styczniu na celowniku są zwykle mieszkania o wyższym standardzie.

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania trwa coraz dłużej

Wzmożony ruch

Wstępne dane o styczniowych transakcjach na rynku najmu sugerują, że ich liczba jest obecnie o niemal 18% wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem i o ponad trzy czwarte wyższa niż w relatywnie „spokojnym” listopadzie 2011.

– Wzrost popytu na najem obserwujemy od drugiej połowy grudnia. – zauważa Kajetan Michalski, doradca Home Broker do spraw najmu.

Spora dynamika umów najmu zawieranych za pośrednictwem Home Broker jest jednak w części efektem niskiej bazy. Nawet gdyby cały rynek wzrósł o kilkanaście procent, i tak prezentowałby się on mizernie na tle Europy. Zgodnie z danymi Eurostatu, zaledwie 2,2% Polaków mieszka w lokalach wynajmowanych na zasadach komercyjnych. Dla porównania, w Niemczech, które mają najlepiej rozwinięty rynek najmu w Europie, nieruchomości mieszkaniowe wynajmowane na zasadach rynkowych stanowią aż 40% wszystkich.

Zobacz także: Wynajem mieszkania czy kredyt?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »