| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Trzypokojowe mieszkanie idealne dla studenta

Trzypokojowe mieszkanie idealne dla studenta

Trzypokojowe mieszkania są najchętniej wynajmowane przez studentów. Przy wynajmowaniu mieszkania studenci biorą pod uwagę przede wszystkim metraż, lokalizację i wyposażenie.

Uczelnia ma być blisko, a biblioteka nie

Kolejnym kluczowym dla studentów elementem jest lokalizacja. Wbrew pozorom ocena jej atrakcyjności nie zależy przede wszystkim od bliskości centrum, która została sklasyfikowana dopiero na miejscu trzecim. Czynnikiem podstawowym dla studentów jest bliskość uczelni – wynika z oceny doradców Home Broker. Aż 96,3 % badanych uznało tę kwestię za kluczową lub bardzo istotną. W badaniu zwrócono uwagę na 8 czynników. Hierarchia ich ważności wygląda następująco:

  1. Bliskość uczelni,
  2. Dostępność środków komunikacji miejskiej,
  3. Bliskość centrum,
  4. Bliskość rozrywki (puby, kluby, teatry itp.),
  5. Bliskość punktów usługowych i handlowych,
  6. Bliskość terenów rekreacyjnych, siłowni, fitness, basen itp.,
  7. Bliskość terenów zielonych,
  8. Bliskość bibliotek.

Bliskość bibliotek została oceniona jako mniej ważna. Jedynie dla 5,6% badanych łatwy dostęp do biblioteki jest przynajmniej bardzo istotny przy ocenie atrakcyjności lokalizacji przez studentów. Nie powinno to nadmiernie dziwić, ponieważ na uczelni student musi być często, a wzmożony ruch w bibliotekach jest charakterystyczny jedynie dla studenckiej „sesji”. Badanie pokazało także, że studenci mogą stronić nie tylko od księgozbiorów. Małą wagę studenci przykładają także do bliskości terenów zielonych i rekreacyjnych. Wbrew pozorom bliskość rozrywki jako element oceny atrakcyjności lokalizacji zajął dopiero czwarte miejsce za bliskością uczelni, dostępnością środków komunikacji miejskiej oraz bliskością centrum. Dla 44,4% badanych kwestią kluczową lub bardzo istotną jest dla bliskość rozrywki.

Zapotrzebowanie ma wyposażone mieszkania

Nie tylko jednak cena i lokalizacja zdecydują o atrakcyjności mieszkania dla studentów.

– Lokal musi być wyposażony, ponieważ żacy nie przyjeżdżają do miasta z meblami. Wymaganym standardem jest też dostęp do Internetu – tłumaczy Andrzej Szlass, doradca Home Broker z Gdyni.

Nie powinno więc dziwić, że aż 76,9% studentów szukających mieszkania wymaga, aby lokal był wyposażony w podstawowe sprzęty.

Zobacz także: Mieszkanie: poradnik dla wynajmującego

Standard mieszkania mniej ważny

Na rzecz wyżej wymienionych atrybutów studenci są zazwyczaj skłonni zrezygnować ze standardu „czterech kątów”. Podczas gdy wymagania odnośnie do wykończenia są niewygórowane, to mało który student zwraca uwagę na technologię budowy samego bloku. Żacy nie mają więc nic przeciwko wielkiej płycie lub odrobinę niezadbanym kamienicom.

– Trend ten widoczny jest szczególnie w przypadku panów. Studentki bardziej zwracają uwagę na to, aby blok i mieszkanie były schludne – zauważa Lidia Abramczyk, doradca Home Broker z Warszawy.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK