| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Mieszkanie: poradnik dla wynajmującego

Mieszkanie: poradnik dla wynajmującego

Zbliża się nowy rok akademicki, dlatego ruch na rynku wynajmu mieszkań wzrasta. Zanim wynajmiesz mieszkanie, przeczytaj porady eksperta serwisu otoDom.pl.

Zanim podpiszemy umowę, bardzo ważne jest również, aby ustalić, kto odpowiedzialny jest za naprawę wszelkich występujących w czasie najmu usterek oraz kto za nie zapłaci. Jeśli chcemy odświeżyć mieszkanie, ustalmy, czy właściciel życzy sobie tego oraz czy ma jakieś obostrzenia co do ich zakresu albo np. koloru ścian, a także kto będzie ponosił koszty remontu.

Sprawdź lokalizację i sąsiedztwo

Istotne jest usytuowanie pokoju, w którym będziemy mieszkać. Zwróćmy uwagę na to, czy okna nie wychodzą na ruchliwą ulicę. Nawet jeśli jest to wysokie piętro, przy otwartym oknie będzie słychać hałas jeżdżących samochodów. Zorientujmy się, kto mieszka w tej samej klatce i kto będzie naszym bezpośrednim sąsiadem. Jeśli nie wynajmujemy mieszkania ze swoimi znajomymi, powinniśmy poznać współlokatorów, dowiedzieć się, co studiują i w jakim trybie, czy pracują, wyjeżdżają na weekendy. Dobrze jest mieszkać z osobami, które prowadzą podobny tryb życia, mają podobne podejście do utrzymania czystości i prawa własności. Zanim podejmiemy decyzję, przejdźmy się po okolicy, aby sprawdzić sąsiedztwo, dostępność infrastruktury usługowo-handlowej i bliskość komunikacji miejskiej.

Sprawdź, jakie warunki panują w mieszkaniu

Dla wynajmujących mieszkanie w cztery lub więcej osób, znaczenie powinna mieć ilość łazienek. Istotna jest również odpowiednia wielkość kuchni i jej wyposażenie, np. czy jest mikrofalówka, a także jak duża jest lodówka. Pamiętajmy, aby upewnić się, czy wynajmowane mieszkanie będzie zawierało znajdujące się w nim sprzęty, bo mogą one należeć do aktualnego właściciela i mieszkanie jest gołe – to znacznie podniesie koszty związane z wprowadzeniem się. Aby uniknąć nieporozumień w czasie wyprowadzki, warto w momencie przygotowania umowy sporządzić protokół zdawczo–odbiorczy, w którym wymienione będzie wyposażenie mieszkania oraz stopień jego technicznego zużycia.

Zobacz także: Deweloperzy czekają na ożywienie na rynku nieruchomości

Jeśli np. poruszamy się rowerem, zadbajmy o dostęp do pomieszczenia gospodarczego lub możliwość korzystania z piwnicy. A jeśli posiadamy samochód, dopytajmy, jak wygląda sprawa z miejscami parkingowymi. Jeśli w mieszkaniu nie ma dostępu do Internetu, upewnijmy się, czy można założyć łącza – nie wszyscy właściciele zgadzają się na to.

Jeśli nie dzielimy mieszkania z innymi studentami, a wynajmujemy pokój np. u rodziny, dopytajmy na początku, czy właściciele nakładają jakieś ograniczenia w korzystaniu z kuchni, łazienki, urządzeń w domu, godzin wejścia i zapraszania gości.

Co warto zawrzeć w umowie najmu?

  1. Wysokość ewentualnej kaucji oraz warunki jej zwrotu
  2. Zasady uiszczania opłat za świadczenia dodatkowe
  3. Zakres prac remontowych oraz kto pokrywa ich koszty
  4. Kto płaci za bieżące naprawy (i w jakim zakresie), za konserwację oraz usuwanie usterek związanych z eksploatacją
  5. Stan liczników prądu, gazu i wody
  6. Opis stanu technicznego w formie załącznika
  7. Wykaz wyposażenia mieszkania w formie załącznika

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zbliża się nowy rok akademicki, dlatego ruch na rynku wynajmu mieszkań wzrasta.
Zbliża się nowy rok akademicki, dlatego ruch na rynku wynajmu mieszkań wzrasta.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK