| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Średni standard mieszkania – czyli jaki?

Średni standard mieszkania – czyli jaki?

Największe szanse na znalezienie niedrogiego mieszkania do remontu mają mieszkańcy Gdańska. Natomiast w Poznaniu bardzo dużo ofert sprzedaży dotyczy lokali o podwyższonym standardzie. Dostępność poszczególnych standardów używanych mieszkań sprawdziła agencja Metrohouse & Partnerzy S.A.

Największy odsetek tego typu ofert mieszkań do sprzedaży (74 proc.) znajduje się w Łodzi, najmniej (47 proc.) w Gdyni. Popularność tego segmentu pokrywa się z preferencjami klientów.

– Obserwując rynek oraz zachowania klientów, można zauważyć, że zdecydowana większość wybiera mieszkania o średnim standardzie – mówi Paweł Augustyn, dyrektor M&P z Krakowa, gdzie mieszkania o przeciętnym standardzie stanowią 62 proc. ofert. – Klienci liczą się z ewentualnymi kosztami odświeżenia. Nieruchomości do remontu najlepiej sprzedają się w dzielnicach o niskiej podaży tj. Stare Miasto. Zdecydowanie trudniej sprzedają się nieruchomości o wysokim standardzie wykończenia. Często ich cena jest przeszacowana i znacząco odbiega od średnich cen podobnych lokali w okolicy – nawet do 3 tys. zł za m kw.

Zobacz także: Na rynku wtórnym mieszkanie kupisz nawet o 800 zł/mkw. taniej w stosunku do ceny w ogłoszeniu

Udział mieszkań o podwyższonym standardzie w całościowej puli mieszkań do sprzedaży jest najwyższy w Poznaniu, gdzie wynosi aż 35 proc. Jednak, jak mówi Michał Dziarmaga, dyrektor poznańskiego oddziału Metrohouse & Partnerzy, wysoki udział tego typu mieszkań nie przekłada się na transakcje w tym segmencie.

– W Poznaniu niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe z odrębną kuchnią w maksymalnej cenie 250 tys. zł.

Średnia cena transakcyjna w Poznaniu (5415 zł za mkw.) pozwala na zakup 46 mkw. mieszkania. Najmniej ofert używanych mieszkań o podwyższonym standardzie jest wystawionych do sprzedaży  w Olsztynie (15 proc.) oraz we Wrocławiu (16 proc.). 

Zobacz także: Ogród zwiększa wartość nieruchomości

Jeśli zależy nam na zakupie mieszkania do remontu, największy wybór ofert takich mieszkań można znaleźć w Gdańsku (23 proc.) i w Gdyni (22 proc.). Niski wskaźnik udziału mieszkań do remontu jest charakterystyczny dla Łodzi (3 proc.), choć mogłoby się wydawać, że znane z dość przestarzałej substancji mieszkaniowej miasto powinno mieć w ofercie więcej tego typu lokali. Jednak wiele z nich to mieszkania komunalne, które nie trafiają do tradycyjnego obrotu na rynku wtórnym. Niewiele ofert do remontu znajdziemy obecnie w Sopocie (7 proc.) i Poznaniu (6 proc.).

Wskazany subiektywizm

Określenie standardu sprzedawanego mieszkania jest elementem bardzo subiektywnym. Nie należy przyjmować bezkrytycznie opisów i charakterystyk mieszkania przekazywanych przez sprzedających. Zazwyczaj sprzedaż mieszkania jest silnie nacechowana emocjami i oferta, która powinna być zakwalifikowana jako „do remontu”, pojawia się wśród mieszkań o podwyższonym standardzie. Nic więc nie zastąpi oględzin nieruchomości, kiedy naocznie będziemy mieć możliwość  przekonania się o jego walorach.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK