| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Średni standard mieszkania – czyli jaki?

Średni standard mieszkania – czyli jaki?

Największe szanse na znalezienie niedrogiego mieszkania do remontu mają mieszkańcy Gdańska. Natomiast w Poznaniu bardzo dużo ofert sprzedaży dotyczy lokali o podwyższonym standardzie. Dostępność poszczególnych standardów używanych mieszkań sprawdziła agencja Metrohouse & Partnerzy S.A.

Największy odsetek tego typu ofert mieszkań do sprzedaży (74 proc.) znajduje się w Łodzi, najmniej (47 proc.) w Gdyni. Popularność tego segmentu pokrywa się z preferencjami klientów.

– Obserwując rynek oraz zachowania klientów, można zauważyć, że zdecydowana większość wybiera mieszkania o średnim standardzie – mówi Paweł Augustyn, dyrektor M&P z Krakowa, gdzie mieszkania o przeciętnym standardzie stanowią 62 proc. ofert. – Klienci liczą się z ewentualnymi kosztami odświeżenia. Nieruchomości do remontu najlepiej sprzedają się w dzielnicach o niskiej podaży tj. Stare Miasto. Zdecydowanie trudniej sprzedają się nieruchomości o wysokim standardzie wykończenia. Często ich cena jest przeszacowana i znacząco odbiega od średnich cen podobnych lokali w okolicy – nawet do 3 tys. zł za m kw.

Zobacz także: Na rynku wtórnym mieszkanie kupisz nawet o 800 zł/mkw. taniej w stosunku do ceny w ogłoszeniu

Udział mieszkań o podwyższonym standardzie w całościowej puli mieszkań do sprzedaży jest najwyższy w Poznaniu, gdzie wynosi aż 35 proc. Jednak, jak mówi Michał Dziarmaga, dyrektor poznańskiego oddziału Metrohouse & Partnerzy, wysoki udział tego typu mieszkań nie przekłada się na transakcje w tym segmencie.

– W Poznaniu niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe z odrębną kuchnią w maksymalnej cenie 250 tys. zł.

Średnia cena transakcyjna w Poznaniu (5415 zł za mkw.) pozwala na zakup 46 mkw. mieszkania. Najmniej ofert używanych mieszkań o podwyższonym standardzie jest wystawionych do sprzedaży  w Olsztynie (15 proc.) oraz we Wrocławiu (16 proc.). 

Zobacz także: Ogród zwiększa wartość nieruchomości

Jeśli zależy nam na zakupie mieszkania do remontu, największy wybór ofert takich mieszkań można znaleźć w Gdańsku (23 proc.) i w Gdyni (22 proc.). Niski wskaźnik udziału mieszkań do remontu jest charakterystyczny dla Łodzi (3 proc.), choć mogłoby się wydawać, że znane z dość przestarzałej substancji mieszkaniowej miasto powinno mieć w ofercie więcej tego typu lokali. Jednak wiele z nich to mieszkania komunalne, które nie trafiają do tradycyjnego obrotu na rynku wtórnym. Niewiele ofert do remontu znajdziemy obecnie w Sopocie (7 proc.) i Poznaniu (6 proc.).

Wskazany subiektywizm

Określenie standardu sprzedawanego mieszkania jest elementem bardzo subiektywnym. Nie należy przyjmować bezkrytycznie opisów i charakterystyk mieszkania przekazywanych przez sprzedających. Zazwyczaj sprzedaż mieszkania jest silnie nacechowana emocjami i oferta, która powinna być zakwalifikowana jako „do remontu”, pojawia się wśród mieszkań o podwyższonym standardzie. Nic więc nie zastąpi oględzin nieruchomości, kiedy naocznie będziemy mieć możliwość  przekonania się o jego walorach.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na znalezienie niedrogiego mieszkania do remontu nawiększe szanse mają mieszkańcy Gdańska.
Na znalezienie niedrogiego mieszkania do remontu nawiększe szanse mają mieszkańcy Gdańska.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kosior

Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK