Co z kosztami?
Powszechnie panuje opinia, że mieszkanie spółdzielcze jest droższe niż mieszkanie we wspólnocie. Mieszkają w mieszkaniu spółdzielczym „składamy się” nie tylko na sprawy dot. funkcjonowania nieruchomości, ale tez m.in. na pensję dla prezesa i na funkcjonowanie całej administracji. Musimy jednak pamiętać, że wspólnoty posiadają mniejszy majątek. Spółdzielnie mogą korzystać majątek komercyjny i czerpać dochód na przykład z wynajmowania lokali pod powierzchnie handlowe czy biurowe. Dochód mogą wówczas przeznaczyć na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, obniżać opłaty czy gromadzić fundusze na działalność socjalną czy kulturalną.
Koszty utrzymania lokali w spółdzielniach są niższe niż w zasobach komunalnych czy wspólnotach, mniejsza jest tez luka remontowa.
reklama
reklama
Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania własnościowe czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu należy dokładnie przemyśleć wszystkie możliwości. Nie możemy przyjmować z góry, że któreś z tych rozwiązań jest lepsze. Należy się przyjrzeć dokładnie, w jaki sposób działa dana wspólnota czy spółdzielnia, bo to czy wszystko będzie sprawnie funkcjonować zależy od poszczególnych rozwiązań, statutów oraz przede wszystkim od mieszkańców - naszych przyszłych sąsiadów.