| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Kilka zasad bezpiecznego najmu

Kilka zasad bezpiecznego najmu


Co prawda, najgorętszy okres transakcji najmu dopiero nadejdzie, ale może już warto zastanowić się nad tym, jak się do tego przygotować. We wrześniu i w październiku lokali będą szukać ludzie młodzi, studenci lub uczniowie szkół pomaturalnych - weźmy więc pod uwagę to, na ile będzie stać potencjalnego klienta.

Tajemnicą udanej transakcji jest spełnienie jednego warunku - właściciel i wynajmujący muszą być zadowoleni. Jak uzyskać taki wynik? Przede wszystkim - należy już na samym początku jasno określić warunki między właścicielem lokalu a lokatorem.

Zobacz także: Najem mieszkania - jaka umowa? (WZÓR)

Lecz żeby znaleźć lokatora potrzebujemy zachęcającego ogłoszenia w prasie czy w Internecie. Najlepiej w portalu zawierającym tego typu oferty. Osoba szukająca mieszkania do wynajęcia będzie w pierwszej kolejności interesować się lokalami, których cena nie obciąży zbytnio ich kieszeni. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy dobrze wyceniliśmy nasze mieszkanie do wynajęcia, porównajmy je z innymi - podobnymi ofertami.

Pamiętaj, że mieszkanie, które ma być wynajmowane musi dobrze się prezentować. Nie zapomnijmy dokładnie w nim posprzątać lub naprawić uszkodzone elementy bądź je wymienić. Może to zaważyć na ostatecznej decyzji cenowej. Jeżeli przyszły lokator dostrzeże, że mieszkanie jest zaniedbane, może odbić się to na naszej wiarygodności.

Sprzęty RTV i AGD powinny być sprawdzone pod względem technicznym. Podobnie instalacje gazowe, elektryczne czy kanalizacyjne. Lokal musi być bezpieczny dla przyszłego lokatora. Co do samych warunków umowy: należy zająć się wszystkim. Począwszy od tego, co wynajmujący ma prawo wnieść do lokalu, kończąc na tym, kto pokryje koszty ewentualnych napraw w mieszkaniu. Jako istotny punkt umowy należy także zaznaczyć obowiązek przestrzegania regulaminu panującego w ramach wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni.

Fachowcy uważają, że jednolity wzór umowy dla wszystkich to nieporozumienie. Warunki najmu są na ogół ustalane w toku indywidualnych negocjacji przez dwie strony. Trzeba je potem ująć we właściwą formę prawną. Strony mają do wyboru: czy ma to być zwykła umowa najmu czy umowa o tzw. najem okazjonalny.

Zobacz także: Najem okazjonalny - nowa instytucja w prawie cywilnym

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe nie wymaga żadnych ustaleń czy zgód. Inaczej jest w przypadku gdy lokal mieszkalny chcemy wynająć na biuro czy gabinet lekarski.  / Fot. materiały prasowe
Wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe nie wymaga żadnych ustaleń czy zgód. Inaczej jest w przypadku gdy lokal mieszkalny chcemy wynająć na biuro czy gabinet lekarski. / Fot. materiały prasowe

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Bator

Adwokat, publicysta i szkoleniowiec; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej UW. Był przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prawnikiem w renomowanych warszawskich kancelariach oraz w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Pracował dla instytucji publicznych m.in. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Polskiego w Warszawie czy Urzędu m.st. Warszawy. W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się prawo nieruchomości i doradztwo w procesie inwestorskim. Ponadto w obszarze jego zainteresowań jest prawo autorskie a także prawo mediów i reklamy, postępowanie administracyjne i dostęp do informacji publicznej, zarządzanie w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych. W bieżącej działalności adwokackiej w szerokim zakresie zajmuje się prawem i procedurą cywilną (w tym prawem spadkowym), prowadzeniem sporów sądowych a także doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Współpracował z Dziennikiem Polska Europa Świat, portalem dziennik.pl, Dziennikiem Finansowym The Wall Street Journal, TVP 1, TVN Warszawa. W latach 2013-2016 autor i prowadzący poradnikową audycję prawną w Programie 1 Polskiego Radia. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie, Londynie i Brukseli. Członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej (AIPPI).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK