| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Najem mieszkania - jaka umowa? (WZÓR)

Najem mieszkania - jaka umowa? (WZÓR)

Co powinno znajdować się w umowie o najem mieszkania? Czy kaucja to konieczność? Za co płaci najemca, a za co właściciel? Kiedy właściciel może wypowiedzieć najem mieszkania? Dobrze spisana umowa zabezpiecza i najemcę, i właściciela mieszkania. Skorzystaj z naszych wzorów.

Na podstawie umowy najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz (oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju). Dobrze spisania umowa najmu powinna być w miarę szczegółowa. Istotne jet dokładne opisanie mieszkania. Przy podpisywaniu umowy dokładnie określmy, co jest opłatą z tytułu najmu, a co kosztem ponoszonym przez najemcę z tytułu użytkowania (gaz, woda, prąd, czynsz). 

Zobacz także: Radzimy: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Sprawdź, czy osoba z którą podpisujesz umowę, jest faktycznie właścicielem mieszkania. Dokumenty, które potwierdzą ten stan to księga wieczysta i tytuł prawny nabycia lokalu.

Co powinno znajdować się w umowie o wynajem mieszkania?

  • data i miejsce zawarcia umowy
  • dane osób zobowiązanych umową (nr dowodu, pesel, adres meldunkowy)
  • opis przedmiotu (m.in. adres, wielkość lokalu, wyposażenie)
  • wysokość opłat i i ich terminy
  • czas trwania umowy oraz warunki jej wypowiedzenia
  • prawa i obowiązki stron
  • wysokość i sposób rozliczania kaucji.

Obowiązkiem najemcy jest oddanie mieszkania w stanie niepogorszonym. Przy odbiorze warto zatem spisać raport zdawczo-odbiorczy, w którym znajdzie się opis stanu technicznego mieszkania i znajdujących się w nim sprzętów. Na podstawie protokołu będziemy rozliczać kaucję pod koniec trwania umowy.

Kiedy właściciel może wypowiedzieć najem mieszkania?

Umowa może być zawarta na okres określony lub nieokreślony. Zawsze warto ustalić termin wypowiedzenia i zaznaczyć, że właściciel ma prawo rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym, gdy najemca niszczy lokal lub podnajmuje mieszkanie bez zgody właściciela. Właściciel może zerwać umowę ze względu na niepłacony czynsz w momencie, gdy najemca zalega w opłatach za dwa miesiące. Po tym okresie właściciel dodaje miesiąc na oddanie zaległego czynszu i może dokonywać formalności eksmisyjnych. To prawo wynika wprawdzie z Kodeksu Cywilnego, więc nie ma obowiązku wpisywania go do umowy, ale warto to zrobić.

Zobacz także: Jakie są obowiązki remontowe lokatora i właściciela mieszkania?

Czy kaucja jest obowiązkowa? Wysokość kaucji

Kaucja nie jest obowiązkowa. Zadaniem kaucji jest zabezpieczenie właściciela przed ewentualnymi zniszczeniami lokalu lub jego wyposażenia. Kaucja nie jest zaliczką! Nie stanowi ewentualnego pokrycia kosztów naprawy zepsutych urządzeń. Może być wykorzystana przez właściciela lokum w przypadku, gdy lokatorzy zostawią po sobie wynajmowane mieszkanie w gorszym stanie, niż przy odbiorze lub gdy płatności za mieszkanie lub rachunki nie zostały do końca uregulowane. Gdy umowa wygasa, a wszystkie jej warunki są zrealizowane, kaucja jest zwracana w ciągu 30 dni.

avatar

2011-07-20 15:33 Zgłoś

Umowa umową.. Obowiązuje nas Kodeks cywilny w którym najem jest szczegółowo uregulowany. Nawet jak nie płacimy czynszu to wynajmujący nie może nas wyrzucić od razu..

avatar

2011-07-14 12:14 Zgłoś

Wzór umowy najmu do bani, w żadnym punkcie nie zabezpiecza i nie chroni właściciela przed utratą mieszkania!

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Monika Kurczab-Ligienza

Prawnik

Zostań ekspertem Infor.pl »