| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Ceny mieszkań powinny już spadać

Ceny mieszkań powinny już spadać

W kwietniu 2011 ceny mieszkań na rynku wtórnym nawet nie drgnęły. Najdroższy wciąż jest Sopot (ze średnią ceną 9 996 zł/m2), a tuż za nim Warszawa (9 182 zł/m2) i Kraków (7 548 zł/m2). Czy ceny mieszkań i domów w ogóle spadną? Statystyki GUS wykazują, że od stycznia do kwietnia 2011 deweloperzy oddali do użytku prawie 12 tys. nowych mieszkań. Ponadto w I kwartale tego roku wydanych zostało o 10% więcej pozwoleń na budowę niż w analogicznym okresie roku 2010. Przy obecnych cenach rynek nie zdoła wchłonąć takiej ilości mieszkań.

Kredyty a ceny mieszkań i domów

W ciągu ostatnich 30 dni WIBOR 3M, który decyduje o wysokości oprocentowania kredytów złotowych wzrósł o 0,15 p.p., to efekt kolejnej podwyżki stóp procentowych. Dla klientów automatycznie oznacza to wzrost rat zaciąganych kredytów o ok 1,63% z 587 zł do 596 zł na każde 100 tys. zaciągniętego kredytu. Niby to niewiele, ale przy kwocie kredytu np. 500 tys. zł oznacza to już ratę wyższą o prawie 50 zł.
Stawka EURIBOR, która decyduje o oprocentowaniu kredytów w euro zyskała w ciągu miesiąca 0,07 p.p., a LIBOR dla franka szwajcarskiego spadł o 0,007 p.p., co na oprocentowanie kredytów wpływa nieznacznie.

Na szczęście banki kontynuują rozpoczęte promocje i wprowadzają nowe. W maju marże kredytowe obniżyły m.in. ING Bank Śląski (o 0,1-0,2 p.p. dla kwot od 250 tys. zł) i Lukas Bank (marże od 0,99 p.p. w zależności od wkładu własnego). Na dodatek ten pierwszy z banków jest kolejnym, który do kredytu chce oferować klientom wartość dodaną (po np. Eurobanku, który refunduje koszty przeprowadzki): tym razem klienci mogą liczyć na pomoc w uzyskaniu wypisu z księgi wieczystej czy złożeniu wniosku do sądu i deklaracji do urzędu skarbowego. 

Ze zmian warto też podkreślić wprowadzenie kredytów w programie Rodzina na Swoim w Kredyt Banku. A sam program nadal stoi pod znakiem zapytania, bo nie wiadomo jakie będą zmiany, nad którymi prace trwają już od wielu miesięcy, i kiedy wejdą one w życie. Według ostatnich informacji, które napłynęły z Komisji Infrastruktury, RnS ma być jednak dostępny także dla singli i związków partnerskich, ale w ograniczonym wymiarze. Póki co czekamy na drugie czytanie nowelizacji ustawy w Sejmie, do którego ma dojść na początku czerwca.

Średnie ceny domów o powierzchni 180 m2

Zobacz także: Rodzina na Swoim: limity cen budzą kontrowersje

Nieznaczny spadek stawki LIBOR CHF (o 0,007 p.p.) to tylko łyżka miodu w beczce dziegciu dla kredytobiorców zadłużonych we franku szwajcarskim. Od publikacji kwietniowego raportu Open Finance i Oferty.net kurs szwajcarskiej waluty wzrósł o prawie 20 gr, a w ostatnich dniach niebezpiecznie zbliżył się do historycznych rekordów. W efekcie rata kredytu we franku wzrosła w ciągu miesiąca o ok. 6%, czyli o 20-30 zł na każde 100 tys. zł kredytu (zależnie od kursu z dnia zaciągnięcia kredytu). Bezpieczniej na tle franka prezentują się kredyty w euro. Kurs europejskiej waluty wzrósł tylko o 3,5 gr., co dla kredytobiorców oznacza wzrost raty o ok. 10 zł na każde 100 tys. zaciągniętego kredytu (ok. 1,9%.).

Źródło: "Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance"

reklama

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Spadną ceny mieszkań z rynku wtórnego - tylko w tym roku deweloperzy oddali już do użytku 12 tys. nowych mieszkań.
Spadną ceny mieszkań z rynku wtórnego - tylko w tym roku deweloperzy oddali już do użytku 12 tys. nowych mieszkań.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »