| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Ceny mieszkań powinny już spadać

Ceny mieszkań powinny już spadać

W kwietniu 2011 ceny mieszkań na rynku wtórnym nawet nie drgnęły. Najdroższy wciąż jest Sopot (ze średnią ceną 9 996 zł/m2), a tuż za nim Warszawa (9 182 zł/m2) i Kraków (7 548 zł/m2). Czy ceny mieszkań i domów w ogóle spadną? Statystyki GUS wykazują, że od stycznia do kwietnia 2011 deweloperzy oddali do użytku prawie 12 tys. nowych mieszkań. Ponadto w I kwartale tego roku wydanych zostało o 10% więcej pozwoleń na budowę niż w analogicznym okresie roku 2010. Przy obecnych cenach rynek nie zdoła wchłonąć takiej ilości mieszkań.

Kredyty a ceny mieszkań i domów

W ciągu ostatnich 30 dni WIBOR 3M, który decyduje o wysokości oprocentowania kredytów złotowych wzrósł o 0,15 p.p., to efekt kolejnej podwyżki stóp procentowych. Dla klientów automatycznie oznacza to wzrost rat zaciąganych kredytów o ok 1,63% z 587 zł do 596 zł na każde 100 tys. zaciągniętego kredytu. Niby to niewiele, ale przy kwocie kredytu np. 500 tys. zł oznacza to już ratę wyższą o prawie 50 zł.
Stawka EURIBOR, która decyduje o oprocentowaniu kredytów w euro zyskała w ciągu miesiąca 0,07 p.p., a LIBOR dla franka szwajcarskiego spadł o 0,007 p.p., co na oprocentowanie kredytów wpływa nieznacznie.

Na szczęście banki kontynuują rozpoczęte promocje i wprowadzają nowe. W maju marże kredytowe obniżyły m.in. ING Bank Śląski (o 0,1-0,2 p.p. dla kwot od 250 tys. zł) i Lukas Bank (marże od 0,99 p.p. w zależności od wkładu własnego). Na dodatek ten pierwszy z banków jest kolejnym, który do kredytu chce oferować klientom wartość dodaną (po np. Eurobanku, który refunduje koszty przeprowadzki): tym razem klienci mogą liczyć na pomoc w uzyskaniu wypisu z księgi wieczystej czy złożeniu wniosku do sądu i deklaracji do urzędu skarbowego. 

Ze zmian warto też podkreślić wprowadzenie kredytów w programie Rodzina na Swoim w Kredyt Banku. A sam program nadal stoi pod znakiem zapytania, bo nie wiadomo jakie będą zmiany, nad którymi prace trwają już od wielu miesięcy, i kiedy wejdą one w życie. Według ostatnich informacji, które napłynęły z Komisji Infrastruktury, RnS ma być jednak dostępny także dla singli i związków partnerskich, ale w ograniczonym wymiarze. Póki co czekamy na drugie czytanie nowelizacji ustawy w Sejmie, do którego ma dojść na początku czerwca.

Średnie ceny domów o powierzchni 180 m2

Zobacz także: Rodzina na Swoim: limity cen budzą kontrowersje

Nieznaczny spadek stawki LIBOR CHF (o 0,007 p.p.) to tylko łyżka miodu w beczce dziegciu dla kredytobiorców zadłużonych we franku szwajcarskim. Od publikacji kwietniowego raportu Open Finance i Oferty.net kurs szwajcarskiej waluty wzrósł o prawie 20 gr, a w ostatnich dniach niebezpiecznie zbliżył się do historycznych rekordów. W efekcie rata kredytu we franku wzrosła w ciągu miesiąca o ok. 6%, czyli o 20-30 zł na każde 100 tys. zł kredytu (zależnie od kursu z dnia zaciągnięcia kredytu). Bezpieczniej na tle franka prezentują się kredyty w euro. Kurs europejskiej waluty wzrósł tylko o 3,5 gr., co dla kredytobiorców oznacza wzrost raty o ok. 10 zł na każde 100 tys. zaciągniętego kredytu (ok. 1,9%.).

Źródło: "Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance"

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Spadną ceny mieszkań z rynku wtórnego - tylko w tym roku deweloperzy oddali już do użytku 12 tys. nowych mieszkań.
Spadną ceny mieszkań z rynku wtórnego - tylko w tym roku deweloperzy oddali już do użytku 12 tys. nowych mieszkań.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK