| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Jak wygląda kupno mieszkania od komornika?

Jak wygląda kupno mieszkania od komornika?


Istnieje możliwość kupienia mieszkania od komornika za połowę jego dotychczasowej ceny, ale tylko wtedy, jeśli nie jest ono sprzedawane w drodze licytacji. Jest to duża okazja, ale też spore ryzyko. W najlepszej sytuacji oszczędzimy pieniądze, w najgorszej zaś będzie z nami mieszkał lokator, a na jego eksmisję możemy czekać latami.

Dużym minusem aukcji komorniczej jest konieczność zapłacenia całej sumy w ciągu dwóch tygodni od uprawomocnienia się przybicia kończącego licytację. Prawo zezwala na wydłużenie tego terminu, ale na czas nie dłuższy niż miesiąc.

– Aby się to udało należy znaleźć instytucję, która wyda decyzję kredytową na podstawie dochodu licytanta i zgodzi się potem na wypłatę środków przed przeniesieniem praw do nieruchomości, a ponadto będzie w stanie przeprowadzić analizę w ciągu dwóch tygodni od postanowienia o przybiciu – tłumaczy Aleksandra Łukasiewicz, prezes Home Broker Doradcy Finansowi.

Są banki, które decydują się na udzielenie kredytu na takich warunkach, ale licytant ryzykuje utratę wadium, jeśli nie uda się dopełnić formalności w wyznaczonym terminie. Rozwiązaniem tej sytuacji może być zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub pożyczki hipotecznej zabezpieczonej na innej nieruchomości i refinansowanie tych wydatków za pomocą kredytu hipotecznego zabezpieczonego na nowo nabytym mieszkaniu. Jest to droższe rozwiązanie, a licytant musi się liczyć z koniecznością opłacania w pierwszych miesiącach wysokich odsetek oraz poniesienia opłat za udzielenie pierwotnego i refinansującego kredytu.

Zobacz także: Czy warto kupić mieszkanie z wyprzedaży?

Nowy nabywca nie odpowiada za zadłużony lokal. Jeśli w księdze wieczystej konfiguruje bank, to jego hipoteki znikną. Gdyby jednak nieruchomość była skutecznie obciążona prawem dożywocia lub najmu, to tego typu obciążenia nie znikają w wyniku przeprowadzenia całej procedury egzekucji komorniczej z nieruchomości. Ponadto większość mieszkań wystawianych na licytacji jest zajmowana przez dawnych właścicieli. Zgodnie z polskim prawem nie można go wyrzucić na bruk. Żeby jednak tego dokonać trzeba uruchomić postępowanie sądowe o tak zwaną eksmisję. Będziemy wtedy zobowiązani zapewnić lokatorowi inny lokal bądź możemy czekać na przydział lokalu przez gminę. W praktyce trwa to latami. Jednak możemy wtedy domagać się od gminy odszkodowania za niedostarczenie lokatorowi lokalu socjalnego lub tymczasowego. Tę drugą zależność potwierdził 21 stycznia 2011 roku Sąd Najwyższy.

O wszystkich wadach danego mieszkania można dowiedzieć się przed licytacją z dokumentów, bądź podczas jej trwania, kiedy to przedstawiany jest stan prawny nieruchomości. Oprócz tego nabywca może zadać dodatkowe pytania.

Wartość rynkowa lokalu szacowana jest przez rzeczoznawcę majątkowego, ale może on się pomylić w obliczeniach lub pominąć istotną kwestię składającą się na wartość mieszkania. Często też zdarza się, że rzeczoznawca wycenia nieruchomość, której nie widział, bo nie został wpuszczony do mieszkania. Wycena jest wtedy przeprowadza przy założeniu, że lokal jest w dobrym stanie, niestety czasem nie odpowiada to stanowi rzeczywistości.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Często też zdarza się, że rzeczoznawca wycenia nieruchomość, której nie widział, bo nie został wpuszczony do mieszkania. Wycena jest wtedy przeprowadza przy założeniu, że lokal jest w dobrym stanie, niestety czasem nie odpowiada to stanowi rzeczywistości.
Często też zdarza się, że rzeczoznawca wycenia nieruchomość, której nie widział, bo nie został wpuszczony do mieszkania. Wycena jest wtedy przeprowadza przy założeniu, że lokal jest w dobrym stanie, niestety czasem nie odpowiada to stanowi rzeczywistości.

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK