| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Krok po kroku: jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika?

Krok po kroku: jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika?

Osoby planujące sprzedaż mieszkania lub domu mogą zdecydować się na samodzielne załatwienie wszystkich formalności bądź na wynajęcie do tego agencji nieruchomości. Tym, którzy zdecydują się na sprzedaż bezpośrednią, ekspert serwisu otoDom.pl podpowiada, na co zwrócić uwagę na każdym etapie tego procesu oraz wyjaśnia, jak przygotować się do transakcji.

Głównym powodem skłaniającym do samodzielnej sprzedaży nieruchomości jest eliminacja kosztu związanego z wynajęciem pośrednika. Prowizja, którą pobierają biura nieruchomości, waha się od 1,5 proc. do 3 proc. ceny transakcyjnej (do wysokości opłaty należy doliczyć VAT) i w praktyce wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponieważ koszt pośrednictwa ponosi nie tylko sprzedający, lecz także kupujący, sprawia to, że dla wielu osób poszukujących nieruchomości ogłoszenia bezpośrednie są bardziej atrakcyjne.

   Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Nie da się jednak ukryć, że zaletą korzystania z pomocy biura nieruchomości jest m.in. ogromna oszczędność czasu. Sprzedaż mieszkania wymaga zaangażowania na każdym jej etapie – od wstępnej wyceny do zawarcia umowy. Przez cały ten proces łatwiej będzie przejść przy wsparciu pośrednika rynku nieruchomości. Jeśli jednak jesteśmy wystarczająco dyspozycyjni i odpowiednio przygotujemy się do przedsięwzięcia, również samodzielna jego realizacja nie będzie dla nas kłopotem.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Krok 1 – oszacowanie wartości

Zanim przygotujemy ofertę, musimy określić wartość naszej nieruchomości. Właściwa wycena ma ogromne znaczenie. Zbyt wysoka cena może zniechęcić poszukującego do sprawdzenia szczegółów oferty. Z kolei zaniżona może wzbudzić podejrzenia, że nieruchomość posiada ukryty defekt.

Zobacz także: Jakie informacje z księgi wieczystej znajdziemy w sieci?

Dlatego przed wystawieniem mieszkania czy domu na sprzedaż, warto sprawdzić ceny lokali o podobnej wielkości i standardzie oferowane w tej samej okolicy. Orientacyjną wartość rynkową nieruchomości w poszczególnych miastach i dzielnicach można wyliczyć również online bądź korzystając z internetowego kalkulatora średnich cen nieruchomości dostępnego zwykle na stronach serwisów ogłoszeniowych. Pamiętajmy jednak, że mechanizmy te nie biorą pod uwagę wielu cech nieruchomości takich jak standard wykończenia lokalu czy potrzeba i stopień ewentualnego remontu. Przy ustalaniu ceny sprzedaży istotna jest również lokalizacja i otoczenie, czyli m.in. bliskość terenów zielonych, szkół czy sklepów. W przypadku mieszkania ważna jest też wysokość miesięcznych opłat. Z kolei osoby zainteresowane kupnem domu coraz częściej zwracają uwagę na energochłonność budynku i koszty związane z jego modernizacją w tym zakresie.

Zobacz także: Ile się czeka na sprzedaż mieszkania?

avatar

2014-03-31 16:08 Zgłoś

dodaj ogłoszenie o sprzedaży do różnych serwisów z ogłoszeniami - mogą to być takie ogólnokrajowe serwisy np. gumtree.pl albo lokalne np. czestochowiak.pl (nie wiem gdzie mieszkasz, więc podaję po prostu jako przykład), poza tym możesz też spróbować z biurem nieruchomości, obecnie jest trudno sprzedać dom/mieszkanie, bo nie ma już kredytów bez wkładu własnego, co blokuje możliwości niektórym kupującym, czytałem też, że średnio w Polsce nieruchomość sprzedaje się około roku

avatar

2014-03-23 22:11 Zgłoś

a mi się wydaje, że ludzie teraz częściej korzystają z dobrodziejstw internetu i najpierw próbują działać na własną rękę, dopiero później ewentualnie idą do pośrednika. takie strony jak prywatnaoferta.pl bardzo ułatwiają życie i są o wiele tańszym rozwiązaniem przy sprzedaży nieruchomości niż usługi biura

avatar

2014-03-17 10:30 Zgłoś

Pracy w nieruchomościach jest całe mnóstwo, tylko umiejętności, zobaczcie - http://www.jartom.com/handlowiec A akurat w tej branży faktycznie bardzo opłaca się pracować, na pojedynczej transakcji wyciąga się dobre pieniądze, no ale właśnie - najpierw doświadczenie. 

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi

(PCPM)

Zostań ekspertem Infor.pl »