| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Krok po kroku: jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika?

Krok po kroku: jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika?

Osoby planujące sprzedaż mieszkania lub domu mogą zdecydować się na samodzielne załatwienie wszystkich formalności bądź na wynajęcie do tego agencji nieruchomości. Tym, którzy zdecydują się na sprzedaż bezpośrednią, ekspert serwisu otoDom.pl podpowiada, na co zwrócić uwagę na każdym etapie tego procesu oraz wyjaśnia, jak przygotować się do transakcji.

Osoby, które uznają, że oszacowanie wartości nieruchomości jest zbyt skomplikowane, mogą oczywiście zdecydować się na fachową wycenę, której może dokonać rzeczoznawca majątkowy.

Krok 2 – przygotowanie dokumentów

Szykując się do sprzedaży, właściciel nieruchomości powinien dysponować wszelkimi dokumentami poświadczającymi prawo własności. W związku z tym należy przygotować przede wszystkim kopię aktu notarialnego. Warto dysponować również wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania terenu, na którym znajduje się sprzedawane mieszkanie lub dom. Te dokumenty z pewnością będą chcieli obejrzeć zainteresowani naszą nieruchomością.

Krok 3 – przygotowanie i promocja oferty

Kolejnym krokiem będzie decyzja dotycząca kanału promocji oferty sprzedaży. Do wyboru mamy prasę, telegazetę oraz dedykowane serwisy internetowe. Ogłoszenia prasowe są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy dotrzeć z ofertą do osób starszych. Powinny one jednak stanowić jedynie dodatkowy kanał do prowadzonej przez nas promocji internetowej.

Ogłoszenia wirtualne, oprócz konkurencyjności cenowej, mają większą skuteczność – zapewniają szybsze dotarcie do większej ilości osób zainteresowanych kupnem nieruchomości.

Internetowe tablice ogłoszeń otwierają także dużo większe możliwości w zakresie prezentacji mieszkania czy domu. Nie tylko opis nieruchomości może być bardziej szczegółowy. Oferta może zostać dodatkowo wzbogacona o zdjęcia, film czy wizualizację przestrzenną. Wypełniając szczegółowe rubryki gotowego formularza ogłoszeniowego, mamy pewność, że nie pominiemy żadnej informacji istotnej z punktu widzenia kupującego. Ponieważ większość parametrów określających nieruchomość jest zdefiniowana, do ogłoszeniodawcy należy jedynie wybranie odpowiedniego określenia z rozwijanej listy. Dzięki temu przygotowanie oferty staje się dużo szybsze i wygodniejsze.

Zobacz także: Jak skutecznie sprzedać nieruchomość w Internecie

Serwisy ogłoszeniowe oferują również różnorodne metody promocji oferty. Za dodatkową opłatą nasze ogłoszenie może zostać odpowiednio wyróżnione oraz znaleźć się na pierwszych pozycjach listy wyników, a nawet wyświetlone na stronie głównej serwisu ogłoszeniowego.

Krok 4 – prezentacja nieruchomości

Sprzedając nieruchomość samodzielnie, musimy zarezerwować sobie czas na odbieranie telefonów i odpowiadanie na e-maile od osób zainteresowanych kupnem. Musimy też przygotować się na kontakty ze strony biur nieruchomości, które będą chciały nas reprezentować lub po prostu ogłaszać nieruchomość równolegle z naszą ofertą. Najbardziej czasochłonne będzie prezentowanie lokalu na miejscu. Można próbować ustalić jeden dzień na oglądanie nieruchomości przez zainteresowanych, jednak nie zawsze się to udaje i jest skuteczne. W praktyce musimy się liczyć z co najmniej kilkakrotnymi prezentacjami.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK