| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Ekspert radzi: jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Ekspert radzi: jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera i co sprawdzić, żeby nie przyjąć mieszkania z wadami? O czym pamiętać przy odbiorze mieszkania?

Odbiór mieszkania polega na dokładnym obejrzeniu lokalu wraz z przedstawicielem naszego dewelopera. Sprawdzamy m.in. czy nie ma usterek, czy ściany nie są krzywe, czy podłoga jest cała. Jeżeli wszystko się zgadza, podpisujemy protokół i otrzymujemy klucze. Jest to decydujące, ponieważ oznacza, że akceptujemy wygląd mieszkania i wszystko przebiega zgodnie z umową. Jeżeli jednak okaże się, że mieszkanie jest źle wykonane i posiada usterki, powinniśmy zgłosić te uwagi i podpisać protokół dopiero po usunięciu wad.

Na odbieranie mieszkania umówmy się w godzinach, kiedy jest jeszcze widno. Dzięki temu okaże się, czy nasze słoneczne mieszkanie faktycznie takie jest. Łatwiej też dojrzymy ewentualne plamy, zacieki i pęknięcia.

Zobacz także: Dlaczego umowa na wyłączność jest dla klienta lepsza?

Bardzo ważne jest, żeby na odbiór zabrać ze sobą plan mieszkania. Na jego podstawie sprawdzimy, czy rozkład lokalu zgadza się z rzeczywistością. Od przedstawiciela powinniśmy dostać też plan z zaznaczonymi przewodami elektrycznymi i hydrauliką. Będzie on przydatny przy pracach wykończeniowych. Możemy zabrać ze sobą poziomicę, która ułatwi nam sprawdzenie wszelkich pionów i poziomów.

Pamiętajmy o instalacjach. Czy wszystkie gniazdka elektryczne, telefoniczne, telewizyjne i kratki wentylacyjne są na swoich miejscach. Czy oświeltenie działa. Czy odpowiednio zamontowano dopływ wody. Jeżeli mamy trochę więcej pieniędzy, możemy sobie pozwolić na zatrudnienie inspektora budowlanego, który za opłatą dokona wraz z nami eksploracji mieszkania.

Zobacz także: Sprzedajemy nieruchomość – jakie ulgi i podatki nas obowiązują?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Zaremba

Trener, facylitator, coach, właściciel firmy szkoleniowej Media Plus. Współzałożyciel Akademii Facylitacji, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Facylitatorów (IAF). Ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania L. Koźmińskiego w Warszawie w specjalności Szkolenie i rozwój. Doświadczony trener w zakresie zarządzania ludźmi, obsługi klienta i sprzedaży oraz prowadzenia szkoleń. Jest też twórcą autorskich programów dla studiów podyplomowych uczelni wyższych, oraz autorem gier rozwojowych. Jest członkiem grupy doradczej do spraw CSR przy Ministerstwie Rozwoju. Od lat wykorzystuje metody i techniki facylitacyjne w kontekście rozwoju ludzi i organizacji. Przeszkolona przez ICA-UK, ostatnio specjalizuje się w metodach pracy grupowej Technology of Participation

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK