| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Jak Polacy wybierają nowe mieszkania?

Jak Polacy wybierają nowe mieszkania?

Jeszcze niedawno przy wyborze przyszłego mieszkania Polacy rozpoczynali poszukiwania od atrakcyjnych, starych kamienic albo po prostu lokali z wielkiej płyty. Aktualnie odchodzimy od tego standardu i wybieramy mieszkanie od dewelopera. Jak to będzie wyglądało w 2011 roku?

Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Dwa na trzy sprzedawane mieszkania pochodzą z rynku wtórnego. Jednak po obserwacji zmian w strukturze sprzedawanych mieszkań, można przewidzieć, że w 2011 roku dużym zainteresowaniem będą się cieszyć nowe mieszkania od deweloperów. 

Zobacz także: Apartamenty w kurortach zagranicznych tanieją

Według badań przeprowadzonych przez ekspertów Home Broker, popularność mieszkań z wielkiej płyty zdecydowanie osłabnie. Mimo to rynek wtórny cały czas będzie cieszył się największym zainteresowaniem wśród nabywców. Można spodziewać się także sytuacji, gdzie liczba transakcji będzie niższa od ilości pojawiających się ofert.

Zobacz także: Jaki jest obecnie popyt na apartamenty?

Najmniejsze zmiany na rynku zaobserwujemy w Warszawie. Za to w Krakowie (41% sprzedanych mieszkań na rynku wtórnym) i Poznaniu (27% sprzedanych mieszkań na rynku wtórnym) można znaleźć potwierdzenie założenia, że Polacy stare zamieniają na nowe. W Krakowie zainteresowanie tym segmentem wzrosło o 24%, w Poznaniu – o 13%. Także we Wrocławiu popularność wielkiej płyty zdecydowanie osłabła, mimo że na początku roku był to najbardziej pożądany segment. Aktualnie dopiero co trzecia transakcja odnosiła się do mieszkania z rynku wtórnego. Natomiast Trójmiasto jest przykładem, gdzie mieszkania współczesne nie cieszą się takim zainteresowaniem, jak lokale w blokach, które są częściej wybierane przez nabywców niż mieszkania w budynkach z cegły czy lokale od dewelopera. Jednak, jak wiadomo to wyjątek potwierdza regułę.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Według badań przeprowadzonych przez ekspertów Home Broker, popularność mieszkań z wielkiej płyty zdecydowanie osłabnie. Mimo to rynek wtórny cały czas będzie cieszył się największym zainteresowaniem wśród nabywców
Według badań przeprowadzonych przez ekspertów Home Broker, popularność mieszkań z wielkiej płyty zdecydowanie osłabnie. Mimo to rynek wtórny cały czas będzie cieszył się największym zainteresowaniem wśród nabywców

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Bator

Adwokat, publicysta i szkoleniowiec; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej UW. Był przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prawnikiem w renomowanych warszawskich kancelariach oraz w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Pracował dla instytucji publicznych m.in. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Polskiego w Warszawie czy Urzędu m.st. Warszawy. W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się prawo nieruchomości i doradztwo w procesie inwestorskim. Ponadto w obszarze jego zainteresowań jest prawo autorskie a także prawo mediów i reklamy, postępowanie administracyjne i dostęp do informacji publicznej, zarządzanie w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych. W bieżącej działalności adwokackiej w szerokim zakresie zajmuje się prawem i procedurą cywilną (w tym prawem spadkowym), prowadzeniem sporów sądowych a także doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Współpracował z Dziennikiem Polska Europa Świat, portalem dziennik.pl, Dziennikiem Finansowym The Wall Street Journal, TVP 1, TVN Warszawa. W latach 2013-2016 autor i prowadzący poradnikową audycję prawną w Programie 1 Polskiego Radia. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie, Londynie i Brukseli. Członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej (AIPPI).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK