| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Przelew czy gotówka? Jak płacić za zakup nieruchomości?

Przelew czy gotówka? Jak płacić za zakup nieruchomości?


Standardowo za zakup nieruchomości płacimy przelewem bankowym. Płatność gotówką wiąże się z bardzo dużym ryzykiem dla sprzedającego. W gotówce opłacana jest zwykle kwota, która stanowi zadatek.

Zaletą opłacania transakcji gotówką jest to, że podpisanie aktu notarialnego (czyli przeniesienie własności oraz płatność) następuje w tej samej chwili. W przypadku przelewu bankowego, zapłata następuje już po przeniesieniu własności. Wiąże się to z ryzykiem dla sprzedającego, że zapłata nie dojdzie do skutku z powodu świadomego działania kupującego lub przypadku losowego.

Zobacz także: Nabycie prawa własności lokalu wojskowego

Mimo wszystko przyjęcie dużej sumy pieniędzy na raz jest bardziej ryzykowne. Musimy przetransportować gotówkę do banku, co wiąże się z ryzykiem kradzieży. Istnieje możliwość pomyłki, gdy będziemy przeliczać tak duża sumę pieniędzy. Ponad to, musimy uważać na fałszywe banknoty. Możemy też dostać od kupującego pieniądze pochodzące z przestępstwa. Dochodzą do tego wszystkiego sprawy formalne. W wyniku przelewu bankowego automatycznie uzyskujemy dowód wpłaty. Natomiast w sytuacji, gdy przyjmujemy gotówkę musimy sporządzić kwitowanie, w celu ochrony zarówno kupującego jak i sprzedającego.

Zobacz także: Kiedy i jak wypowiedzieć umowę najmu?

Najbezpieczniejszym i zarazem najdroższym sposobem jest skorzystanie z instytucji depozytu notarialnego. Działa ona w ten sposób, że przed zwarciem umowy kupujący wpłaca środki na wydzielony rachunek prowadzony przez biuro notarialne. Jeśli dojdzie do umowy rejent przelewa pieniądze na rachunek sprzedającego, a jeśli do niej nie dojdzie – zwraca je kupującemu.

W momencie, gdy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym – od dewelopera zawsze będziemy dokonywali płatności za pomocą przelewu bankowego. Obowiązek zachowania takiej formy nakłada na przedsiębiorcę ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, o ile całkowita wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. euro, czyli obecnie ok. 59,4 tys. zł. Nie ma przy tym znaczenia, czy płatność dokonywana jest jednorazowo, czy w transzach.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zaletą opłacania transakcji gotówką jest to, że podpisanie aktu notarialnego (czyli przeniesienie własności oraz płatność) następuje w tej samej chwili. W przypadku przelewu bankowego, zapłata następuje już po przeniesieniu własności
Zaletą opłacania transakcji gotówką jest to, że podpisanie aktu notarialnego (czyli przeniesienie własności oraz płatność) następuje w tej samej chwili. W przypadku przelewu bankowego, zapłata następuje już po przeniesieniu własności

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK