| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Czy warto kupić mieszkanie z wyprzedaży?

Czy warto kupić mieszkanie z wyprzedaży?


Wyprzedaże mieszkań u deweloperów nazywane są “promocjami”. Nie zawsze są jednak opłacalne. Prawdziwą okazją może być kupno mieszkania od spółdzielni, w drodze licytacji.

Możliwość kupna mieszkania po bardzo niskiej cenie, dają nam zazwyczaj licytacje i przetargi. Co roku w Polsce dochodzi do zlicytowania sporej ilości mieszkań. To akcje organizowane przede wszystkim przez komorników, spółdzielnie lub syndyków. Wysokość oferowanej ceny za nieruchomość zależy od trzech aspektów:

1. Stopnia, w jakim zadłużone jest mieszkanie.

2. Kwoty, jaką ustali wynajęty rzeczoznawca.

3. Możliwości sprzedania mieszkania, po cenie ustalonej prawnie. Komornik licytuje mieszkanie za trzy czwarte ceny ustalonej przez rzeczoznawcę. Przy kolejnej nierozstrzygniętej licytacji, cena wynosi dwie trzecie wcześniejszej kwoty.

Informacje na temat planowanych przetargów znaleźć można na tablicach ogłoszeń urzędów w mieście. Komornicy wywieszają je także w sądzie. Spółdzielnie mieszkaniowe, mogą zorganizować licytację na mieszkania, po zmarłych lokatorach. Cena takiego mieszkania jest dużo niższa.

Zobacz także: Czy opłaca się kupić działkę z przetargu?

Obniżki cen można zauważyć także wśród mieszkań na rynku pierwotnym. Deweloperzy nie nazywają tego wyprzedażą. Chcąc przyciągnąć, jak największą ilość nowych lokatorów, ogłaszają promocje. W ten sposób cena za metr kwadratowy, z dnia na dzień gwałtownie spada. Nawet o kilka tysięcy. Niektórzy w “promocji” mogą dostać darmowe miejsce w garażu. Wszystko po to, żeby “wypchnąć” niesprzedane dotąd mieszkania. Bądźmy ostrożni przeglądając takie oferty! Być może nie było chętnych kupców, ponieważ nieruchomość znajduje się np. w niedogodnym miejscu.

Zobacz także: Jak stworzyć bezpieczną umowę przedwstępną z deweloperem?

Wadium: to kwota (zazwyczaj 10% sumy), jaką należy wpłacić zanim weźmiemy udział w przetargu lub licytacji. Warto pamiętać, że jeśli wycofamy się z udziału - pieniądze przepadną. Zwrócone będą tylko, jeśli inny uczestnik licytacji “przebije” naszą cenę.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Możliwość kupna mieszkania po bardzo niskiej cenie, dają nam zazwyczaj licytacje i przetargi. fot. www.2future.pl
Możliwość kupna mieszkania po bardzo niskiej cenie, dają nam zazwyczaj licytacje i przetargi. fot. www.2future.pl

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »