| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Jak wykupić mieszkanie zakładowe od pracodawcy?

Jak wykupić mieszkanie zakładowe od pracodawcy?


Na wykup mieszkania zakładowego mogą liczyć przede wszystkim obecni najemcy, lub pracownicy przedsiębiorstwa. Najbardziej korzystną ofertę uzyskają emeryci i renciści oraz żyjący najbliżsi zmarłego pracownika. Mogą oni wykupić mieszkanie już za 5% jego wartości.

Liczba mieszkań zakładowych przeznaczonych do wykupu wciąż utrzymuje się w granicach kilkuset tysięcy. Lokum, dawniej należące do firmy, dziś może być twoją własnością za naprawdę niewielkie pieniądze. O warunkach i możliwości sprzedaży zakładowego mieszkania, mówi dokładnie ustawa o "zbywaniu mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych…” z 15 sierpnia 2000 roku. Warto wiedzieć, że nie tylko pracodawca ma możliwość wystawienia mieszkania do sprzedaży. Również najemcy, zamieszkujący lokal, mają prawo złożyć wniosek o sprzedaż mieszkania. Standardową drogą jest jednak pisemne poinformowanie najemcy o możliwości wykupu lokum. Po otrzymaniu pisma, osoba ta ma zazwyczaj trzy miesiące na podjęcie decyzji o wykupie lokum. W takiej sytuacji, pierwsi w kolejce po „tanie mieszkanie” są aktualnie wynajmujący mieszkanie lub ich najbliżsi krewni. Następnie, o wykup mieszkania starać się mogą inni pracownicy zakładu.

Sprzedaż mieszkań należących do pracodawcy jest niezwykle opłacalna. W zależności od sytuacji najemcy, określana jest możliwa obniżka. Cena mieszkania nie może być jednak niższa, niż 95% jego realnej wartości. Skorzystają na tym najbardziej emeryci, renciści lub małżonkowie nieżyjących już pracowników. Mogą oni nabyć bowiem mieszkanie już za jedyne 5% jego wartości. Zanim jednak zostanie ustalona kwota, pracodawca ma obowiązek zatrudnić rzeczoznawcę majątkowego, który wyceni sprzedawane mieszkanie.

W przypadku pracowników przedsiębiorstwa, lub osób wynajmujących mieszkanie, od każdego roku pracy odliczanych jest 6% ceny. Za każdy rok najmu uzyskamy kwotę o 3% wartości mieszkania niższą.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Na wykup mieszkania zakładowego mogą liczyć przede wszystkim obecni najemcy, lub pracownicy przedsiębiorstwa
Na wykup mieszkania zakładowego mogą liczyć przede wszystkim obecni najemcy, lub pracownicy przedsiębiorstwa

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD129.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK