| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Czy mieszkanie bezczynszowe to opłacalna inwestycja?

Czy mieszkanie bezczynszowe to opłacalna inwestycja?


Opłaty związane z utrzymaniem mieszkań bezczynszowych niewiele różnią się od płacenia czynszu. Z tą jednak różnicą, że właściciel bezczynszowego mieszkania, wie, za co konkretnie płaci.

Czynszem nazywamy comiesięczne opłaty, wpłacane do spółdzielni mieszkaniowej, na poczet kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania i całego budynku. Wysokość czynszu może sięgać nawet do kilkuset złotych. W praktyce, to spółdzielnia zarządza tymi pieniędzmi. Lokator nie ma wpływu na cel i wykorzystanie funduszy. Mieszkanie bezczynszowe, nie wymaga od właściciela konieczności regulowania czynszu. Błędne jest jednak myślenie, że jest to mieszkanie wolne od opłat. Rachunki i media, nie są tu jedynymi ponoszonymi kosztami. Decydując się na bezczynszowe mieszkanie, powinniśmy liczyć się z różnymi opłatami. Bez spółdzielni, obowiązek doglądania budynku, spada na jego mieszkańców. To oni pociągani są do odpowiedzialności finansowej np. za naprawy.

W mieszkaniach bezczynszowych, właścicielami lokali są najczęściej ich lokatorzy - nie spółdzielnia. W takim przypadku nie ma zarządzającego wspólnotą organu. Obowiązkowo, więc powołuję się wspólnotę mieszkaniową, którą kieruje administrator. Mimo wszystko, w takiej sytuacji sprawy budynku i tak leżą w rękach mieszkańców. Jeśli panuje między nimi niezgoda, ciężko będzie im sprawnie dbać o miejsce, w którym mieszkają.

Tak naprawdę opłaty ponoszone za mieszkanie bezczynszowe, w charakterze podobne są do czynszu. Z tą różnicą, że tu lokator wie na co wykłada pieniądze. Wśród opłat znajdą się:

- koszty utrzymania części wspólnych budynku: to opłaty za światło na klatkach schodowych, ich sprzątanie, czy wywóz śmieci,
- fundusz remontowy: odnowienie dachu, czy wymiana instalacji,
- koszty strzyżenia trawników wokół budynku.

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Opłaty związane z utrzymaniem mieszkań bezczynszowych niewiele różnią się od płacenia czynszu fot. sxc.hu
Opłaty związane z utrzymaniem mieszkań bezczynszowych niewiele różnią się od płacenia czynszu fot. sxc.hu

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »