| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Co trzeba wiedzieć kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

Co trzeba wiedzieć kupując mieszkanie na rynku wtórnym?


Kupno mieszkania od poprzedniego właściciela wiąże się z dodatkowymi opłatami. Musimy pamiętać o kosztach jakie poniesiemy ustanawiając prawo do własności mieszkania. Warto sprawdzić czy nasz poprzednik uregulował płatność za rachunki.

Sprawdź okolicę i kondycję budynku.

Tak, jak w przypadku mieszkania odbieranego wprost od dewelopera, lokum na rynku wtórnym musimy sprawdzić. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na kondycję domu lub budynku w którym znajduje się mieszkanie. Być może elewacja, lub klatka schodowa pozostawiają wiele do życzenia. W takim przypadku zapytajmy w spółdzielni mieszkaniowej kiedy planowany jest remont takiego miejsca. Zwróćmy uwagę także na to jak wygląda okolica budynku. Dowiedzmy się dlaczego właściciel chce sprzedać mieszkanie, być może planowana jest tam np. budowa obwodnicy.

Najważniejsze, abyśmy uzyskali odpis aktu notarialnego mieszkania. Koszt dokumentu to ok. 30 złotych. Powinny znaleźć się tam takie informacje, jak:
- zapis o osobie, która jest właścicielem mieszkania,
- dokładny metraż lokum,
- ewentualny wpis o hipotece – jeżeli mieszkanie zostało zakupione na kredyt.
Dodatkowe koszty kupna mieszkania to m.in. prowizja pośrednika, wynagrodzenie notariusza i zapłata za szereg czynności prawnych związanych z ustaleniem własności mieszkania.

Obowiązkiem właściciela jest uregulowanie wszelkich zobowiązań przed przekazaniem mieszkania. Negocjujmy z właścicielem! Jeśli spółdzielnia przewiduje remont, którego koszt będzie obciążał właścicieli cena mieszkania wzrasta. Sprawdźmy też, czy obecni mieszkańcy nie zalegali z żadnymi opłatami. Po podpisaniu umowy końcowej wszelkie zaległe opłaty przechodzą na nowych właścicieli. W dniu odbioru mieszkania spiszmy ze sprzedającym mieszkanie aktualny stan liczników. Będzie to podstawa do ubiegania się o zapłacenie nie naszych rachunków.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Warto sprawdzić czy nasz poprzednik uregulował płatność za rachunki.  Sprawdź okolicę i kondycję budynku.
Warto sprawdzić czy nasz poprzednik uregulował płatność za rachunki. Sprawdź okolicę i kondycję budynku.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »